Rowerowy Maj 2015

Rowerowymaj

Rowerowymaj
Szkoła Podstawowa nr 83 w dzielnicy Kokoszki zdobyła tytuł Najbardziej Rowerowej Szkoły 2015 roku w Gdańsku. Prawie 90 procent uczniów tej szkoły dojeżdżało na zajęcia rowerami, hulajnogami, deskorolkami lub na rolkach. W skali miasta wskaźnik ten przekroczył 60 proc. 14 czerwca w tej szkole odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie rowerowej rywalizacji szkół. Najlepszą klasą okazała się 4h z SP nr 8 z Chełmu.
Wraz początkiem maja na gdańskich drogach rowerowych zaroiło się od małych rowerzystów. Część z nich samodzielnie, część pod opieką rodziców codziennie jeździła do szkół na rowerach. To efekt kampanii „Rowerowy Maj”, która po raz drugi zawitała do gdańskich szkół i przedszkoli.
Głównym celem kampanii była promocja komunikacji rowerowej poprzez zabawę. Zasady były bardzo proste. Każdy uczeń, który przyjechał do szkoły rowerem, otrzymywał dwie naklejki. Jedną z nich przyklejał do swojego rowerowego dzienniczka, a drugą na szkolny plakat „Rowerowego Maja” w miejscu przeznaczonym dla jego klasy. Gwarantowało to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na zakończenie kampanii atrakcyjne nagrody.
W tym roku rower, choć najbardziej popularny wśród uczniów nie był jedynym środkiem transportu, na którym dzieci jeździły do szkół aby zdobywać naklejki do rowerowych dzienniczków. Sporą popularnością cieszyły się hulajnogi, deskorolki oraz rolki.
– Tegoroczna edycja kampanii „Rowerowy Maj” była rekordowa pod każdym względem. W kampanii przez cały miesiąc aktywnie uczestniczyło ponad 10 tys. uczniów z 48 szkół podstawowych i 30 przedszkoli. To ponad sześć razy więcej niż przed rokiem! Bardzo dziękuję Wam za tak wspaniałe zaangażowanie – powiedział prezydent Gdańska podczas uroczystego rozstrzygnięcia rowerowej rywalizacji. – Wygraną w „Rowerowej Rywalizacji Miast” w ramach „European Cycling Challenge i rekordową frekwencją w kampanii „Rowerowy Maj” udowadniamy, że Gdańsk jest niezaprzeczalnie rowerową stolicą Polski – podkreśla prezydent.
W rowerowej rywalizacji najlepiej poradzili sobie uczniowie SP nr 83 z Kokoszek, w której 64 proc. wszystkich możliwych przyjazdów odbyło się na rowerach, deskorolkach, hulajnogach lub rolkach. Najlepszą klasą okazała się 4h z SP nr 8 z Chełmu, której uczniowie wybrali rower w przypadku 92 proc. wszystkich przyjazdów do szkoły. Z kolei pod SP nr 12 na Ujeścisku codziennie parkowała rekordowa liczba aż 400 rowerów i hulajnóg, co spowodowało, że dziedziniec szkoły przypominał parking rowerowy rodem z holenderskiego miasta.
Najbardziej rowerowa szkoła w Gdańsku otrzyma zadaszony parking rowerowy, cieszyć będzie się nim już w przyszłym roku szkolnym. Najlepsze klasy, w każdej ze szkół otrzymują wejściówki do centrów nauki lub rozrywki, ufundowane przez partnerów kampanii, a uczniowie nagrody niespodzianki – akcesoria rowerowe.
– Co cieszy najbardziej, mimo że „Rowerowy Maj” dobiegł końca, pod gdańskimi podstawówkami i przedszkolami rowerów nie ubywa. To największy sukces tej kampanii – podkreśla zastępca prezydenta Gdańsk Piotr Kowalczuk. – To pokazuje jak bardzo edukacyjny jest efekt tej akcji.
Oczywiście duże brawa i podziękowania dla nauczycieli, którzy zachęcali, koordynowali i sami aktywnie brali udział w akcji Rowerowy Maj – dodaje Kowalczuk.
(TG)