Plac zabaw prosto z marzeń

plac

plac
Takie miejsce do zabaw to marzenie wielu małych mieszkańców dzielnicy           (fot. kod)

O czym marzą mieszkańcy Karwin? Po wnioskach złożonych do Budżetu Obywatelskiego można wywnioskować, że jedną z najpilniejszych potrzeb są bezpieczne i funkcjonalne place zabaw dla najmłodszych dzieci.
Władze miasta zachęcają mieszkańców poszczególnych dzielnic do wskazywania ważnych dla nich projektów do BO. W późniejszym głosowaniu wybrane zostaną najpopularniejsze wnioski, których realizację sfinansuje miasto Gdynia. Propozycje projektów może zgłosić każdy gdynianin. Środki z Budżetu Obywatelskiego mogą być przeznaczone na projekty znajdujące się w kompetencji gminy dotyczące: ładu przestrzennego w zakresie estetyzacji otoczenia – tj. instalacji nowych lub wymiany obiektów małej architektury, urządzaniu zieleni miejskiej, urządzaniu parków i skwerów dzielnicowych, likwidacji elementów zakłócających estetykę; rekreacji – tj. modernizacji, budowie i doposażaniu placów zabaw, terenów i obiektów sportowych oraz terenów rekreacyjnych.
Na różne cele
Może to być również sfinansowanie zmian organizacji ruchu na drogach powiatowych, gminnych i wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pieszych, osób niepełnosprawnych, seniorów, rowerzystów i innych uczestników ruchu z ograniczeniem mobilności i komunikacji – np. poprzez montaż sygnalizacji świetlnej, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zmianę geometrii jezdni, tworzenie kontrapasów i innych elementów służących poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu; działań inwestycyjnych i remontowych w przestrzeni publicznej z wyłączeniem budynków – np. budowy, utwardzenia i remontów nawierzchni ulic, ciągów pieszych, dróg rowerowych, parkingów samochodowych i rowerowych, placów, instalacji oświetlenia, obiektów inżynierskich, budowy i remontów publicznej infrastruktury sieciowej.
Nie da się ukryć, że Budżet Obywatelski to szansa, aby gdynianie wzięli sprawy związane z przestrzenią publiczną w swoje ręce! Środki Budżetu Obywatelskiego służyć mają podnoszeniu jakości życia w Gdyni. W 2015 roku nasze miasto przeznaczy na ten cel łącznie 4 597 797 zł.
Z terenu Karwin zgłoszono 4 wnioski. Az dwa z nich dotyczą naszych milusińskich. Jeden to „Wymarzony plac zabaw na Korzennej” o szacunkowej wartości projektu 121 798 zł. Ogrodzony plac zabaw ma znajdować się na terenie ulicy Korzennej przy blokach nr 3, 5, 7, 9 i 11.
Po pierwsze – bezpiecznie
Jak czytamy we wniosku, zadaniem projektu jest demontaż aktualnego i utworzenie nowego bezpiecznego placu zabaw dla dzieci, gdyż na razie znajduje się tam zdezelowany plac, z brakującymi częściami, który stanowi już zagrożenie. Nowy plac ma być ogrodzony, aby na jego teren nie przedostawały się zwierzęta. Jak przekonuje autorka projektu – i nie bez racji – dzieci aktualnie nie bawią się w piaskownicy, tylko w zwierzęcej kuwecie. Nowy obiekt będzie przeznaczony dla dzieci bez granicy wiekowej. Będzie bezpieczny również dla milusińskich stawiających pierwsze kroki. Planowany plac zawiera jeden zestaw zabawowy, w którego skład wchodzą: zjeżdżalnia o wys. 90cm, zjeżdżalnia o wys. 1,5m, zjeżdżalnia kręta – 1,5m, przejście tunelowe, mostek linowy, mostek ażurowy, wejście trapowe, wejście schodkowe, drabinka, ścianka wspinaczkowa, trap ukośny, piaskownicę z domkiem, tablicą rysunkową, małym sklepikiem i grą kółko-krzyżyk, podwójną huśtawkę z siedziskiem prostym i koszykowym dla najmłodszych oraz huśtawkę bocianie gniazdo, karuzelę z siedziskami, pod którą znajdować się będzie tartanowa nawierzchnia, aby piasek nie blokował funkcjonowania karuzeli, bujak sprężynowy dla czwórki dzieci oraz linarium do wspinaczek. Na chodniczku, na środku placu, który będzie wygodnym wejściem także dla mam z wózkami, mają stać trzy ławki z koszami na śmieci, na piasku pozostałe trzy ławki z koszami oraz tablica regulaminowa.
Mnóstwo atrakcji dla maluchów
Kolejnym projektem jest „Plac zabaw dla najmłodszych przedszkolaków i nie tylko na terenie przedszkola nr 44”, wyceniany wstępnie na 60 000 zł. Obiekt powstałby na terenie publicznego przedszkola nr 44 przy ulicy Tatarczanej 4. Projekt autorka stworzyła z myślą o najmłodszych przedszkolakach (3 lata), ponieważ ich placyk jest w opłakanym stanie – jej zdaniem jest zbitkiem różnych zabawek, które są już zniszczone.
Autorka starała się dobrać jak najbardziej bezpieczne zestawy zabawek, odpowiednie dla trzylatków. Teren nie jest zbyt duży, ale taka ilość zabawek powinna zadowolić najmłodszych przedszkolaków. W planie jest m. in. wieża z dachem dwuspadowym, wieża z wejściem pionowym, zjeżdżalnia metalowa, gra kółko i krzyżyk, panel kolorowe bulaje, panel auto, przejście rurowe, liczydło, sklepik, trap pochyły wejściowy, piaskownica z siedziskami, bęben do przesiewania piasku, wózek transportowy do piasku, gumowe wiaderko na wyciągu, korytko z rurami do piasku, stolik, huśtawka wagowa, bujak żółwik i koń, karuzela oraz lokomotywa z wagonikiem.
Czy projekty okażą się zwycięskie? Wszystko będzie zależało od wyników jesiennego głosowania na pomysły zakwalifikowane do Budżetu Obywatelskiego.
(kod)