Nasze dzielnicowe priorytety

budzet

budzet
Część ul. Korzennej może zyskać nowy, szeroki chodnik i nawierzchnię jezdni
(fot. kod)
Tylko cztery projekty z terenu naszej dzielnicy trafiły do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. W porównaniu z innymi dzielnicami to niewiele. Sprawdziliśmy, jakie są nasze priorytety. Jeden z wniosków dotyczy chodnika i jezdni przy ul. Korzennej.
Najpilniejsze potrzeby zostały zidentyfikowane, pomysły opracowane, a wnioski złożone. W ten sposób mieszkańcy Gdyni przeszli już część procedur związanych ze zgłaszaniem swoich potrzeb i projektów do Budżetu Obywatelskiego. Ale jakie są dalsze losy zakwalifikowanych projektów?
Po pierwsze – inwestycje i remonty
Wakacje okazały się czasem, kiedy wydziały gdyńskiego Urzędu Miasta miały mnóstwo obowiązków związanych z weryfikacją poprawności wniosków, które tak licznie zgłosili mieszkańcy naszego miasta. Przypomnijmy – w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdyni złożono 222 propozycje projektów poprawy jakości życia w poszczególnych dzielnicach. Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Obłuża, którzy przedstawili łącznie aż 25 wniosków. Na tym tle Karwiny pozostają daleko w tyle.
Spośród czterech kategorii, w których klasyfikowane były poszczególne projekty, najbardziej popularne okazały się obszary inwestycji i remontów (90 wniosków) oraz rekreacji (78 wniosków). Dwie kolejne kategorie dotyczyły estetyzacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Projekty można było składać do 22 czerwca. Od tego momentu w gdyńskich jednostkach trwają intensywne prace nad analizą merytoryczną zgłoszonych dokumentów.
Wnioski do weryfikacji
Głównym koordynatorem Budżetu Obywatelskiego jest Dział Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. To właśnie tam odbyła się pierwsza weryfikacja nadesłanych zgłoszeń. Obecnie szczegółowe analizy przeprowadza: Zarząd Dróg i Zieleni, Gdyńskie Centrum Sportu, Biuro Ogrodnika Miasta, Wydział Budynków, Wydział Inwestycji, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Wydział Środowiska, Wydział Architektoniczno-Budowlany oraz Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.
Jak uważają urzędnicy, tegoroczne wnioski, które wpłynęły, są bardziej złożone w porównaniu do tych z ubiegłego roku.
– Często więc pojawia się potrzeba kontaktu z wnioskodawcami – mówi Tomasz Stanko z Gdyńskiego Centrum Sportu. – W ruch idą więc telefony i e-maile. Wszystko po to, aby pomóc w dopracowaniu wniosków, nanieść potrzebne poprawki i udzielić niezbędnych wskazówek.
Kompleksowe projekty
– Wiele wniosków, które wpłynęły do weryfikacji to projekty dużo bardziej kompleksowe, wymagające współpracy wielu komórek miasta – dodaje Bogusław Moniuszko, kierownik Działu Dróg w gdyńskim ZDiZ. – Przykładowo, położenie płyt betonowych na drodze gruntowej wymaga przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego. Wiąże się to z koniecznością zdobycia specjalnych pozwoleń i formalnościami, których trzeba dopełnić. W tym wszystkim pomagają pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni, kontaktując się i doradzając wnioskodawcom.
Głosowanie, w którym gdynianie wyłonią najpotrzebniejsze ich zdaniem projekty, odbędzie się od 25 października do 4 listopada 2015 roku, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl. Prawo głosu mają wszyscy mieszkańcy Gdyni – na podstawie zameldowania lub, w przypadku osób nie posiadających meldunku w Gdyni, na podstawie rejestru wyborców.
Cztery wnioski
Z Karwin do BO trafił m. in. projekt nasadzeń roślin ozdobnych przy ul. Makuszyńskiego, na wysokości parafii p. w. Niepokalanego Serca Maryi. Szacunkowa wartość przedsięwzięcia to 15 tys. zł. Dokładna lokalizacja to ul. Makuszyńskiego 2, a przedmiotowe działki stanowią własność gminy. Projekt ma objąć wykonanie nasadzeń drzew, krzewów i bylin celem poprawy estetyki otoczenia kościoła.
Kolejny wniosek to projekt chodnika i jezdni przy ul. Korzennej 4A. Szacunkowa wartość to 63250 zł, a prace mają objąć zerwanie starego chodnika i jezdni oraz wykonanie chodnika o szerokości 2 m, ograniczonego obrzeżami i krawężnikiem oraz wykonanie jezdni.
W opłakanym stanie
Po wnioskach złożonych do Budżetu Obywatelskiego można wywnioskować, że jedną z najpilniejszych potrzeb są bezpieczne i funkcjonalne place zabaw dla najmłodszych dzieci. Bowiem aż dwa ze zgłoszonych wniosków dotyczą naszych milusińskich. Jeden to „Wymarzony plac zabaw na Korzennej” o szacunkowej wartości projektu 121798 zł. Ogrodzony plac zabaw ma znajdować się na terenie ulicy Korzennej przy blokach nr 3, 5, 7, 9 i 11. Jak czytamy we wniosku, zadaniem projektu jest demontaż aktualnego i utworzenie nowego bezpiecznego placu zabaw dla dzieci, gdyż na razie znajduje się tam zdezelowany plac, z brakującymi częściami, który stanowi zagrożenie dla bawiących się maluchów. Nowy plac ma być ogrodzony, aby na jego teren nie przedostawały się zwierzęta. Nowy obiekt będzie przeznaczony dla dzieci bez granicy wiekowej. Będzie bezpieczny również dla milusińskich stawiających pierwsze kroki.
Bogate wyposażenie
Kolejnym projektem jest „Plac zabaw dla najmłodszych przedszkolaków i nie tylko na terenie przedszkola nr 44”, wyceniany wstępnie na 60 000 zł. Obiekt powstałby na terenie publicznego przedszkola nr 44 przy ulicy Tatarczanej 4. Projekt autorka stworzyła z myślą o najmłodszych przedszkolakach (3 lata), ponieważ ich placyk jest w opłakanym stanie – jej zdaniem jest zbitkiem różnych zabawek, które są już zniszczone. Autorka starała się dobrać jak najbardziej bezpieczne zestawy zabawek, odpowiednie dla trzylatków. Teren nie jest zbyt duży, ale taka ilość zabawek powinna zadowolić najmłodszych przedszkolaków. W planie jest m. in. wieża z dachem dwuspadowym, wieża z wejściem pionowym, zjeżdżalnia metalowa, gra kółko i krzyżyk, panel kolorowe bulaje, panel auto, przejście rurowe, liczydło, sklepik, trap pochyły wejściowy, piaskownica z siedziskami, bęben do przesiewania piasku, wózek transportowy do piasku, gumowe wiaderko na wyciągu, korytko z rurami do piasku, stolik, huśtawka wagowa, bujak żółwik i koń, karuzela oraz lokomotywa z wagonikiem.
(kod)