Nowa odsłona lekcji komunikacyjnej ZTM

lekcje

lekcje
Formuła lekcji wpisuje się w szeroko pojętą promocję komunikacji miejskiej…
Fot. Jakub Hoły
O tajnikach działania Centrali Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, wyposażeniu i funkcjach radiowozów Centrali Ruchu, działaniu Tristara czy zachowaniu się po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej – o tym wysłuchali dziś uczniowie klasy II „g” Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku w trakcie lekcji komunikacyjnej, organizowanej w siedzibie Centrali Ruchu ZTM.
9 grudnia o godzinie 10:00 w wypożyczonym od ZKM autobusie nowa odsłonę lekcji komunikacyjnych zainaugurował wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak. Zajęcia poprowadził kierownik CR, Sławomir Gąsiorowski. Wyjaśnił podstawowe zasady, jakie obowiązują pasażerów podczas podróży pojazdem komunikacji miejskiej, wytłumaczył znaczenie piktogramów, zaprezentował również wyposażenie techniczne autobusu.
– Kolejną atrakcję stanowił radiowóz centrali ruchu – informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM w Gdańsku. – Dzieci miały również możliwość użycia radiostacji. W siedzibie jednostki z zapartym tchem oglądały przekaz „na żywo” z gdańskich ulic za pośrednictwem kamer monitoringu. Niektóre z nich rozpoznały tam miejsca, w okolicy których mieszkają, bądź budynki, w których pracują ich rodzice. Ogromne zainteresowanie ośmiolatków wzbudziła prezentacja zestawu do ratowania życia, stanowiącego wyposażenie każdego radiowozu ZTM. Towarzyszył temu praktyczny pokaz pierwszej pomocy, w którym kilkoro dzieci z ogromną radością wzięło udział.
Lekcja zakończyła się wizytą w sali Tristara. O systemie inteligentnego sterowania ruchem i wynikających z tego korzyściach, w postaci choćby zmniejszenia liczby kolizji, opowiedział wiceprezydent Piotr Grzelak. Na zakończenie lekcji dzieci i opiekunowie otrzymali pamiątkowe gadżety od Zarządu Transportu Miejskiego.
– Celem tych lekcji jest przekazanie dzieciom podstawowych informacji dotyczących komunikacji miejskiej, informacji praktycznych, które przydadzą im się za jakiś czas, podczas codziennego samodzielnego korzystania z autobusów czy tramwajów – mówi Piotr Grzelak. – Zależy nam na tym, by zapamiętały, co powinno się robić po wejściu do pojazdu, że trzeba wtedy skasować bilet, zdjąć plecak, odsunąć się od drzwi przechodząc w głąb autobusu czy tramwaju, a także ustępować miejsca starszym, chorym i kobietom z małymi dziećmi.
Kolejne lekcje komunikacyjne odbędą się już po Nowym Roku. Zarząd Transportu Miejskiego już ustala termin styczniowych lekcji.
– Formuła lekcji wpisuje się w szeroko pojętą promocję komunikacji miejskiej. Mamy nadzieję, że dzieci wiedzę wyniesioną z tych zajęć zapamiętają i podzielą się z nią ze swoimi rówieśnikami, nawet z rodzicami. Warto walczyć o to, by w nowoczesnym autobusie czy tramwaju jeździło się nam jeszcze lepiej i przyjemniej – zauważa Piotr Grzelak.

(t)