Jednośladem do szkoły

rowery

rowery
Rowerowe stojaki są do dyspozycji uczniów                                                 (fot. gdynia.pl)

Coraz więcej cyklistów widać na ścieżkach rowerowych. A już niedługo także uczniowie będą mieli dodatkowy powód, żeby przyjeżdżać na lekcje rowerem – przy ZS nr 10 pojawi się dziesięć nowych stojaków rowerowych.
Do gdyńskich placówek oświatowych (szkół podstawowych i gimnazjów) trafi niebawem w sumie 88 stojaków rowerowych o wartości 23812,80 zł. Stojaki w kształcie odwróconego „U” przekaże szkołom Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Zapotrzebowanie na nowe stojaki zgłaszane było przez dyrekcje szkół ze względu na rozpoczynającą się wkrótce kampanię „Rowerowy Maj”, a wraz z nią zwiększony udział dzieci w dojazdach do szkół na rowerach.
– Poprzez tworzenie parkingów rowerowych promujemy w naszym mieście jazdę rowerem oraz stwarzamy rowerzystom dogodne warunki do pozostawienia roweru podczas zajęć – mówi Rafał Studziński, gdyński urzędnik rowerowy przy ZDiZ Gdynia. – W ten sposób kształtują się postawy i przyzwyczajenia komunikacyjne u dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli.
Zespół Szkół nr 10 otrzyma dziesięć sztuk stojaków rowerowych. Dodajmy, że ZDiZ przekazuje szkołom i przedszkolom stojaki do montażu od 2014 roku.
Ponadto już w maju ścieżki rowerowe zapełnią się dzieciakami na rowerach, hulajnogach, deskorolkach albo rolkach. Rusza bowiem adresowana do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych kampania „Rowerowy Maj”. W Gdyni w rowerowym wyzwaniu uczestniczyć będzie cztery tysiące uczniów z 19 placówek oświatowych.
Zasady kampanii są bardzo proste, a zabawa trwa miesiąc. Każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach, otrzymuje dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do swojego rowerowego dzienniczka, a drugą na klasowy plakat „Rowerowego Maja”. Gwarantuje to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na zakończenie kampanii atrakcyjne nagrody.
Najbardziej rowerowa szkoła w Gdyni otrzyma mobilne miasteczko ruchu drogowego (wartość nagrody wynosi ok. 25 000 zł).
Będą też nagrody dla klas i indywidualne. Najlepsze klasy w każdej szkole dostaną bilety grupowe do centrów nauki, rozrywki, sportu. Najaktywniejsi uczniowie i nauczyciele oraz szkolni koordynatorzy dostaną akcesoria rowerowe.
– Gdy w Gdyni zobaczyliśmy obrazki z gdańskich szkół z roku ubiegłego, te stojaki wręcz oblepione rowerami – stwierdziliśmy, że też tak chcemy, by co raz więcej dzieci do szkół w Gdyni przyjeżdżało na rowerach – podkreśla Rafał Studziński. – Stąd decyzja o udziale w tegorocznej edycji „Rowerowego Maja”.
Kampania będzie też okazją do zadbania o bezpieczeństwo najmłodszych na drodze.
– Już w 2015 roku z pomocą Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia prowadziliśmy zajęcia rowerowe teoretyczne i praktyczne – dodaje Rafał Studziński. – Dzieci uczyły się zasad i prawidłowych zachowań. Także w tym roku w ramach tej kampanii będziemy prowadzić takie zajęcia.
(kod)