Koniec wystawek

wystawki

wystawki
Takie widoki mają zniknąć z miasta                                                                     (fot. kod)
Kolejne zmiany w kwestii zbiórki śmieci weszły w życie. Pożegnamy się z popularnymi wystawkami, za to w zamian czeka nas pewna nowość.
W tym roku Gdynia postanowiła ostatecznie zrezygnować z wystawek. Warto o tym pamiętać przy okazji wiosennych porządków. Zamiast tego odbiór odpadów wielkogabarytowych odbywa się na bieżąco spod bloków i domów jednorodzinnych. Chęć pozbycia się sprzętów RTV/AGD i odpadów niebezpiecznych trzeba jednak wcześniej zgłosić.
– W zabudowie wielorodzinnej duże odpady usuwane będą za każdym razem przy standardowej wywózce śmieci – informuje Dorota Nelke z gdyńskiego magistratu. – Niepotrzebne nam dłużej przedmioty należy umieszczać w okolicy wiat śmietnikowych (ważne, aby razem z odpadami wielkogabarytowymi nie wystawiać odpadów zmieszanych ani segregowanych!). Z kolei w przypadku zabudowy jednorodzinnej (do 4 lokali mieszkalnych) odpady będą wywożone z posesji po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby poprzez prosty formularz.
Przy czym odpady wielkogabarytowe to m.in.: stare meble, zużyte opony, stolarka budowlana (okna, drzwi – pojedyncze sztuki), deski do prasowania i inne duże przedmioty. Należy pamiętać, że sprzętu RTV/AGD, odpadów niebezpiecznych i budowlanych nigdy nie wystawiamy samodzielnie! Wywóz takich śmieci, a także opon (maksymalnie 4 opony rocznie na gospodarstwo) i popiołu poza okresem grzewczym należy zgłosić (nawet wtedy, kiedy mieszkamy w bloku). Sprzęt zostanie odebrany maksymalnie w ciągu 7 dni od dokonania zgłoszenia poprzez formularz, a usługa obejmuje także jego wyniesienie z domu lub mieszkania. Ważne, aby urządzenie odłączyć wcześniej od prądu i opróżnić z zawartości (lodówka powinna być rozmrożona). Należy także zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy, zwinąć kable oraz samodzielnie wymontować sprzęty z zabudowy.
Oprócz zużytego sprzętu RTV/AGD, do odpadów niebezpiecznych zaliczamy: zużyte baterie i akumulatory, świetlówki, żarówki energooszczędne, artykuły zawierające rtęć (termometry), tonery z drukarek i kserokopiarek, przeterminowane lub tylko częściowo wykorzystane leki, bez opakowań handlowych i ulotek, farby, lakiery, kleje, żywice, środki do konserwacji i ochrony drewna, rozpuszczalniki, środki czyszczące, substancje do wywabiania plam oraz środki ochrony roślin i owadobójcze.
– Odpady budowlane i rozbiórkowe można oddawać bezpośrednio na wysypisku „Eko Dolina” w Łężycach – dodaje Dorota Nelke. – Jedno gospodarstwo domowe może we własnym zakresie oddać do zakładu do 200 kg odpadów rocznie.
Szczegółowe informacje na temat zasad zarządzania odpadami w Gdyni można znaleźć na stronie www.wyrzucam.to.
(kod)