Światowe Dni Młodzieży

dni mlodziezy

dni mlodziezy
Parafia św. Jadwigi mieści punkt przyjmowania pielgrzymów                         (fot. wikipedia)

Ponad 3000 pielgrzymów odwiedzi Gdynię przed i podczas Światowych Dni Młodzieży. Miasto jest doskonale przygotowane na przyjęcie tak dużej grupy pielgrzymów, a jeden z punktów przyjmowania pątników znajduje się na Karwinach.
Światowe Dni Młodzieży to – organizowane raz na kilka lat – międzynarodowe spotkania młodych z całego świata z Papieżem. Ich pomysłodawcą był św. Jan Paweł II. W lipcu 2013 roku Papież Franciszek ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się od 26 do 31 lipca 2016 roku w Krakowie. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie poprzedzą „Dni w Diecezjach”. W tym czasie młodzi pielgrzymi przyjadą do wybranego miasta na terenie naszego kraju, w tym do Gdyni. Będzie to czas na spotkania, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Nie zabraknie też wspólnych wycieczek turystycznych, zabaw oraz udziału w społecznych i kościelnych projektach.
Wśród gości spodziewani są obywatele Francji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Ukrainy, Ekwadoru, Brazylii, Meksyku, Peru, Nigerii i Konga. W Gdyni zorganizowana zostanie m.in. Droga Krzyżowa i koncert w muszli koncertowej na pl. Grunwaldzkim. Główne punkty ŚDM w naszym mieście to: „Oratorium Miłosierdzie Boże dla świata”, droga krzyżowa ulicami miasta i „Finał Światowych Dni Młodzieży w Gdyni” (koncert, modlitwa i zabawa).
Bardzo silnym wsparciem dla organizatorów jest miasto, które zadba o bezpieczeństwo pielgrzymów, zapewni darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz pakiety promocyjne dla uczestników wydarzenia.
– Szybko udało się uzyskać domy goszczące dla wszystkich pielgrzymów – mówi ksiądz Andrzej Molenda. Zgłosiło się tylu gdynian, że wielu chętnym musiałem niestety odmawiać.
Organizacją przyjęcia pielgrzymów zajmują się wyznaczone w naszym mieście parafie. Punkty przyjęcia pątników to: parafia św. Mikołaja, Gdynia Chylonia ul. św. Mikołaja 1, parafia św. Jadwigi Królowej, Gdynia Karwiny ul. Korzenna 2 i parafia Chrystusa Króla, Gdynia Mały Kack, ul. Halicka 6a.
(kod)