Stefan Chwin: Oliwa – miejsce spotkań

chwinowie

chwinowie
Obecnie, z dziesiątego piętra bloku na Morenie, codziennie oglądają wieżowce Żabianki i nadbrzeżne rejony Zatoki Gdańskiej..Fot. Materiały promocyjne

W sali teatralnej za Domem Zarazy Stefan i Krystyna Chwinowie przedstawili widzom i słuchaczom „swoje” oliwskie miejsca spoza głównych tras turystycznych. Liczną grupę widzów stanowili mieszkańcy Żabianki i Oliwy.
Zwrócili uwagę szczególnie na te, powiązane z ich twórczością literacką, w której często są obecne motywy oliwskie. – Żyjąc parę kilometrów od Oliwy (na Morenie), zachowujemy wciąż z nią żywy kontakt uczuciowo-wzrokowy. Widzimy z naszych okien – co też zostanie pokazane – zielone lasy oliwskie, które zaczynają się w Brętowie – mówi Stefan Chwin.
W trakcie prezentacji zobaczyli domy, które były pierwowzorem domów w Hanemannie, Złotym pelikanie i Dolinie Radości. Pisarz pokazał też miejsca rzadziej odwiedzane przez Oliwian, jak np. osiedle Domków Fińskich w „Oliwie za Torami”, ogrody oliwskie czy zapomniane, piękne stawy w lasach oliwskich i drogi do nich prowadzące. – W nawiązaniu do scen z Doliny Radości pokazałem drogę ku Diabelskiemu Kamieniowi, który znajduje się w głębi lasów, w bocznej dolinie za stawami, a także do kilku innych miejsc, które wyglądały inaczej w dawniejszych czasach i inaczej wyglądają obecnie – dodał Chwin.
Prezentacja slajdów była powiązana z historyczno-osobistym komentarzem prowadzącego, w którym informacje o dawnej i współczesnej Oliwie przeplatały się z dokumentami, wspomnieniami i obrazami znanymi z autopsji. Krystyna i Stefan Chwinowie mieszkali w Oliwie siedem lat. Obecnie, z dziesiątego piętra bloku na Morenie, codziennie oglądają wieżowce Osiedla Młodych, domy Przymorza, Żabianki i nadbrzeżne rejony Zatoki Gdańskiej.
(tg)