Pamięć trwa

niepodleglosc1

niepodleglosc1
Uroczystości szkolne (fot. ZS nr 14)

Święto Niepodległości uczcili uczniowie Zespołu Szkół nr 14. Dzieci udowodniły, że pamięć o historii nie jest im obca.
Uczniowie szkoły uroczyście świętowali rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. Rozwijaniu świadomości patriotycznej służyły takie wydarzenia jak: uczestnictwo młodzieży w projekcie „Uczniowie na Gdyńskim Szlaku Miejsc Pamięci Narodowej”, organizacja apeli okolicznościowych czy wreszcie coroczny udział całej szkolnej społeczności: nauczycieli, uczniów wraz z rodzicami w Wielkiej Gdyńskiej Paradzie Niepodległości.
niepodleglosc2

Wizyta na cmentarzu   (fot. ZS nr 14)

Ponadto w szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowany przez uczniów z kl. IIIc i IIId wraz z wychowawcami – J. Jezierską i M. Koczkowską. W apelu uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas 0 – III. Wysłuchali wierszy na temat symboli narodowych. Zapoznali się z historią odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wysłuchali pieśni towarzyszących żołnierzom Legionów Józefa Piłsudskiego. Na koniec wszyscy odśpiewali nasz polski hymn – Mazurek Dąbrowskiego.
Dzieci na co dzień pamiętają o bohaterach. Przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie klas IIIe i IVd wraz z wychowawczyniami udali się na Cmentarz Obrońców Wybrzeża w Gdyni Redłowie. Ta wojenna nekropolia jest symbolem losów morskiej stolicy Rzeczypospolitej podczas drugiej wojny światowej. To właśnie tu wraz ze swym legendarnym dowódcą, pułkownikiem Stanisławem Dąbkiem spoczywają bohaterscy obrońcy Gdyni, a także ofiary masowego mordu w Piaśnicy. Cmentarz przy ulicy Legionów jest też miejscem spoczynku wyzwolicieli miasta, którzy polegli podczas walk w marcu 1945 roku. W czasie tej wizyty uczniowie porządkowali groby oraz zapalili znicze, aby dać świadectwo pamięci o bohaterach.
(kod)