Niebawem ferie zimowe

ferie

ferie
Uczniowie z pomorskiego, w tym z gdańskiego Chełmu, rozpoczną ferie jako jedni z pierwszych w kraju. Przerwa zimowa w szkołach województwa pomorskiego rozpoczyna się już 16 stycznia. W czasie dwóch tygodni wolnego na starsze i młodsze dzieci czeka wiele atrakcji.
W przygotowanej ofercie nie zabraknie półkolonii w szkołach, zajęć sportowych, plastycznych i teatralnych. Nie zabraknie też basenu „za zeta” oraz Zimowej Szkoły Ratownictwa. Na zajęcia zapraszają muzea, galerie, domy kultury oraz biblioteki. Zapisy ruszają już jutro, w Mikołajki!
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku po kilku miesiącach nauki. Dla rodziców to dwa tygodnie, podczas których trzeba zorganizować ciekawie czas dla swoich pociech. Mając na uwadze potrzeby gdańskich rodziców, władze miasta przygotowały kompleksową ofertę zajęć. W 28 dzielnicach 53 szkoły zorganizują półkolonie dla dzieci. Możliwość objęcia opieką i uczestnictwa w zajęciach mają wszystkie dzieci, nawet te niebędące uczniami danej szkoły.
Tygodniowe turnusy trwać będą minimum 8 godzin dziennie, a co najważniejsze, będą całkowicie darmowe. Rekrutacja na półkolonie prowadzona będzie przez poszczególne placówki i rozpocznie się 6 grudnia w Mikołajki. Tego dnia rozpoczyna się również rekrutacja na półkolonie organizowane przez Pałac Młodzieży i zajęcia organizowane przez Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej. Tegoroczna akcja zima przygotowana jest w samych szkołach dla blisko 4500 dzieci. Łączny koszt organizacji ferii w placówkach oświatowych to około 550 tyś. zł.
Na zajęcia zorganizowane zapraszają: miejskie instytucje kultury, muzea, galerie, domy kultury, Pałac Młodzieży oraz 16 filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej rozmieszczonych w różnych dzielnicach Gdańska. Na zajęcia sportowe zaprasza Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej i Gdański Ośrodek Sportu. Na zabawy, warsztaty i pokazy naukowe zaprasza również Centrum Hewelianum.
Szeroką gamę zajęć przygotowało Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, podczas warsztatów dzieci rozwijać będą swoje zdolności kreatywne i manualne. Gdański Archipelag Kultury, w swoich 6 placówkach przygotował zajęcia nie tylko jednorazowe, lecz także w formie 8 godzinnych warsztatów. A co ważne rodzice mogą wybrać, czy chcą skorzystać z zajęć organizowanych przez cały tydzień, czy dziecko ma uczestniczyć w zajęciach w wybrane dni tygodnia. Większość zajęć jest darmowa albo płatność za uczestnictwo jest niewielka. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują na nie zapisy.
Spośród chełmskich szkół zajęcia opiekuńczo-wychowawcze przygotowuje Szkoła Podstawowa nr 47 oraz ZKPiG nr 6 od 23 do 27 stycznia. W ofercie zajęcia z programowania w Scratch dla dzieci klas IV-VI, seanse filmowe i pierwsza pomoc przedmedyczna.
(tg)