Pomóż im przetrwać zimę

domki

domki
Pomóżmy kotkom schronić się przed mrozami… Fot. t

Kolejnych 55 domków dla kotów zostanie przekazanych gdańszczanom. Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. Domy, które są dostosowane do indywidualistycznego charakteru tych zwierząt: z oddzielnym wejściem do każdego z pomieszczeń. Przez ten czas rozdano już ponad 1100 domków dla kotów, a kolejnych 55 jest rozdawanych od 1 grudnia.
– Pomimo przekazania mieszkańcom już ponad 1100 domków, zainteresowanie akcją nie maleje i Wydział Środowiska gdańskiego magistratu otrzymuje bardzo dużo wniosków w sprawie udzielenia pomocy zwierzętom w okresie zimowym – mówi koordynator projektu Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska UMG. – Tym razem kupiliśmy 40 dużych domków (czteroosobowych) i 15 małych (dwuosobowych). Domki zostały przywiezione na plac Gdańskich Melioracji przy ul. Łąkowej 35/38, skąd będą wydawane od środy 1 grudnia.
Gdańsk od 2006 roku oferuje kotom domy szyte ma miarę, czyli własny kąt na wyłączność (jedno pomieszczenie dla jednego kota) i odrębne wejście do każdego z pomieszczeń. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji Miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz z Powiatowym Inspektorem Weterynarii.
Kocie schronienia przekazywane są spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które lokują je w sąsiedztwie swoich domów. Aby zgłosić chęć otrzymania domku, należy skontaktować się z Wydziałem Środowiska – z Marcinem Trykszą, pod numerem telefonu 58 323 68 85 w godzinach pracy Urzędu. Są jeszcze niezajęte domki!
Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu.
Budki będą wydawane za pośrednictwem siedziby Gdańskich Melioracji (tel. 602 507 810) przy ulicy Łąkowej 35/38.
Wszyscy nowi posiadacze domków otrzymają wraz z nimi legitymacje Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów, a także karmę na okres zimowy i możliwość bezpłatnej sterylizacji lub kastracji kotów będących pod ich opieką.
W związku z dużym rozwojem programu, Wydział Środowiska zlecił inwentaryzację kocich budek na terenie miasta. Domki mają zostać oznakowane i ponumerowane, a ich pozycje naniesione na mapę. Pozwoli to poprawić zarządzanie programem, estetykę otoczenia naszych osiedli oraz przede wszystkim oszacować przybliżoną liczbę zwierząt na terenie miasta.
– Dotychczas w terenie odnaleziono i skatalogowano blisko 600 budek, czyli ponad połowę spośród domków, które zostały wydane mieszkańcom – podkreśla Tryksza. – Do pozostałych budek będziemy systematycznie docierać i je oznakowywać. Rok 2016 to jubileuszowy rok, w którym obchodzimy 10-lecie gdańskiego programu pomocy bezdomnym kotom, dlatego najważniejsze dane dotyczące lokalizacji domków wraz z mapą chcemy wkrótce zaprezentować mieszkańcom Gdańska.

(tg)