Z Mikołajem za pan brat

mikolaj1

mikolaj1
Mikołajkowy zgromadził licznych uczestników (fot. RD Dąbrowy)

Dąbrowa radośnie wkroczyła w czas przedświątecznego oczekiwania. Na terenie dzielnicy odbył się Bieg Mikołajkowy oraz Mikołajki dla najmłodszych.
Do wspólnej zabawy i rywalizacji podczas XVII Biegu Mikołajkowego zgłosiło się ponad 300 chętnych w różnych kategoriach wiekowych. Najwięcej zawodników było wśród najmłodszych – te kategorie były oblegane.
– Dla wszystkich dzieci przygotowaliśmy jak co roku ciepły posiłek oraz herbatę – mówi Lechosław Dzierżak, przewodniczący Rady Dzielnicy Dąbrowa. – Można było również się ogrzać w budynku Zespołu Szkół nr 14. Do zobaczenia za rok na osiemnastym biegu mikołajkowym. Nasza impreza stanie się pełnoletnia, bowiem odbędzie się po raz osiemnasty!
Na nudę nie narzekały także dzieci z Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1. Odwiedził je święty Mikołaj z workiem prezentów. Były tradycyjne pytania, czy maluchy były grzeczne oraz rozdawanie upominków i pamiątkowe zdjęcia. Na tym nie koniec atrakcji. Kilka dni wcześniej odbyły się andrzejkowe wróżby w świetlicy szkolnej.
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci uczęszczające do świetlicy ZWE nr 1. Tymi słowami rozpoczęło się spotkanie andrzejkowe: „Andrzeju nasz dobrodzieju dobrą wróżbę daj”. Siedząc w magicznym kręgu, dzieci zapoznały się z gawędą na temat tradycji andrzejkowych. Najciekawszą atrakcją zabawy były jednak wróżby takie, jak „Wyścigi butów”, „Kim będę”, „Kubki przyszłości”, podczas których dzieci mogły poznać imię swojego wybranka czy swoją przyszłość dotyczącą na przykład wykonywanego zawodu.
A by każdy mógł lepiej poczuć świąteczny nastrój, w klasie II C odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których celem było wspólne z dziećmi wykonanie świątecznych ozdób. Wszystkie prace są piękne i wezmą udział w szkolnym kiermaszu świątecznym, a uzyskane pieniądze zostaną przekazane dzieciom w Tanzanii. Dzieci chętnie pracowały i cieszyły się, że mogą w ten sposób pomóc swoim rówieśnikom w odległej Afryce.
(kod)