Gdzie posadzić drzewo?

drzewo

drzewo
Gdy inni masowo je wycinają… Fot. t
Gdańsk zaprasza mieszkańców Moreny do korzystania z aplikacji Bank Nasadzeń Drzew, dzięki której każdy może wskazać, w której części miasta powinna pojawić się nowa zieleń. Wystarczy wejść na stronę www.bandgdansk.com i zaznaczyć na mapie miejsce. Resztą zajmą się miejscy urzędnicy, którzy sprawdzą, czy w danej lokalizacji można bezpiecznie (i legalnie) posadzić drzewo. Najbliższe nasadzenia mogą odbyć się już wiosną.
– Gdańsk to jedno z najbardziej zielonych miast Polski, więc warto dbać o to dziedzictwo – mówi Joanna Paniec, miejska ogrodnik z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. – Chcemy angażować mieszkańców w rozwój zieleni w ich najbliższym otoczeniu, lepiej poznać ich potrzeby, dlatego zdecydowaliśmy się sięgnąć po nowoczesne technologie, które skracają dystans między mieszkańcem a urzędem.
Złożenie propozycji posadzenia nowego drzewa jest bardzo proste. Na stronie www.bandgdansk.com wskazujemy na mapie interesującą nas lokalizację i podajemy swoje dane kontaktowe, które trafiają następnie do miejskich urzędników. Wniosek jest analizowany pod kątem zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego, własności gruntu czy kolizji z infrastrukturą podziemną. W trakcie procesu analizy mieszkańcy na bieżąco otrzymują informacje o przebiegu prac nad ich wnioskami.
Jeśli teren spełnia założone kryteria, lokalizacja trafia do bazy terenów przeznaczonych do nasadzeń. Pula drzew do wykonania nasadzeń na terenie miasta pochodzi z wydanych zezwoleń na usunięcie zieleni, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W związku z tym zgłaszający nie ponosi kosztów zakupu drzewa oraz jego posadzenia.
Aplikacja wystartowała na zasadzie eksperymentu w drugiej połowie 2015 r. Gdy okazało się, że istnieje zapotrzebowanie mieszkańców na taką aplikację, podjęta została decyzja o wdrożeniu jej na stałe. Nadzór nad jej funkcjonowaniem objął ogrodnik miejski. Od momentu powstania aplikacji w ramach nasadzeń zastępczych posadzono w Gdańsku ponad 400 drzew, z czego blisko 100 to drzewa zgłoszone przez aplikację BAND.
Nasadzenia nowych drzew finansowane są przede wszystkim z pieniędzy inwestorów, którzy stawiając w Gdańsku nowe budynki, byli zmuszeni wyciąć przy tym drzewa. To tak zwana procedura nasadzeń zastępczych, dzięki której miasto może pilnować zrównoważonego rozwoju miejskiej zieleni. Nasadzenia realizowane w ramach aplikacji Bank Nasadzeń Drzew odbywać się będą dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Są to pory roku, w których jest największa szansa, że nowo posadzone drzewa się przyjmą.
– Nowoczesne technologie pozwalają skuteczniej dbać o środowisko – przekonuje Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. – Miejska zieleń pełni nie tylko funkcje estetyczne, to także jeden z naszych największych sprzymierzeńców w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Jakość powietrza w Gdańsku jest dużo lepsza niż w innych dużych miastach Polski, trzeba więc walczyć o utrzymanie tego stanu. Chcemy angażować mieszkańców w proces rozwoju terenów zielonych i budować świadomość wyzwań, jakie stoją przed nami w tym obszarze. Aplikacja BAND pozwala nam lepiej poznać potrzeby gdańszczan w zakresie miejskiej zieleni.
Procesy inwestycyjne sprawiają, że co roku wycina się drzewa. Wycinane są również drzewa chore i stanowiące zagrożenie dla mieszkańców. Dzięki aplikacji mieszkańcy Gdańska mogą w nieskomplikowany sposób zaproponować nowe miejsca do nasadzeń. Poznają także procesy, które wpływają na kształtowanie zieleni w Gdańsku.
(TG)