Deptak wyremontowany

Prawie 700-metrowy ciąg pieszy między Subisława, a Pomorską zyska nową nawierzchnię, chodniki i małą architekturę. Ze względów bezpieczeństwa w inwestycji nie uwzględniono budowy ścieżki rowerowej. Spółdzielnia Mieszkaniowa Żabianka zapłaci wykonawcy firmie MTM z Gdyni ok. 2 mln zł.
Deptak który powstał w latach 60. i 70. ubiegłego wieku niestety nie wyglądał zbyt okazale i z każdym rokiem jego stan techniczny i wizualny nieustannie się pogarszał. Nawierzchnia w wielu miejscach była popękana, dziurawa i sprawiała trudności w poruszaniu się pieszym – nie tylko osobom starszym.
Jeśli jesień i zima będzie się łaskawa dla wykonawcy, to jest szansa, że prace zostaną zakończone jeszcze przed końcem tego roku. Jeśli nie, gdyńska firma MTM ma czas do końca marca, by oddać deptak w nowym, docelowym kształcie.
Pod koniec października już pojawiła się nowa nawierzchnia wykonana z masy asfaltowej, podobnej do tej stosowanej na drogach szybkiego ruchu. Z tą różnicą, że dobrano drobniejsze kruszywo, dzięki czemu nawierzchnia ma być bardziej gładka i równa. Odnowione zostaną także ławki, pojawią się nowe klomby i nasadzenia (oświetlenie zostało zachowane).
Niestety, nie przewidziano miejsca dla ścieżki rowerowej, co niestety zmartwiło amatórów dwóch kółek. Jak twierdzą przedstawiciele spółdzielni ma to związek z bezpieczeństwem i wskazują na przykład Monte Cassino w Sopocie czy Długiej w Gdańsku, które też są deptakami i również nie ma tam wydzielonej ścieżki rowerowej.
Niestety obok odnowionego deptaka w dalszym ciągu spacerujący będą oglądać niedziałającą od 2007 r. leżącą tuż obok deptaka fontannę. Sama fontanna należy do spółdzielni, a teren do parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.
Jak wyjaśnia Ks. Prałat Piotr Tworek temat fontanny będzie omawiany z władzami miasta, dlatego też należy poczekać na wyniki tych rozmów

(a)