Rusza Tydzień Kuchni Polskiej w trójmiejskich restauracjach

Trójmiejskie restauracje świętują stulecie odzyskania niepodległości w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej

 

100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do promowania kuchni polskiej. Jest  to akcja zorganizowana pod nazwą Tydzień Kuchni Polskiej  mająca pokazać jak na przełomie lat jadali nasi przodkowie. Biorą w niej udział restauracje z całego kraju, w tym sześć z Trójmiasta. W dniach 5-11 listopada będzie można spróbować autorskich dań z menu przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wybrane restauracje z Gdyni, Gdańska i Sopotu wprowadzą na tydzień od 5 do 11 listopada specjalne menu inspirowane różnymi regionami i kuchniami XIX i XX-wiecznej Polski. Historycznym potrawom w nowoczesnej interpretacji towarzyszyć będzie opowieść historyczna profesora Jarosława Dumanowskiego z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Akcja Tydzień Kuchni Polskiej organizowana jest przez sieć hurtowni MAKRO Polska w ramach edycji specjalnej programu Polskie Skarby Kulinarne – Kulinarne Zjednoczenie Polski.

Akcja Tydzień Kuchni Polskiej odbywa się w dniach 5-11 listopada w wybranych lokalach w całym kraju, m.in. w Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie czy Katowicach. Wyselekcjonowane restauracje wprowadzą specjalne menu, inspirowane książką „Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)”, wydaną przez MAKRO Polska. Menu składać się będzie z nowoczesnych interpretacji dań historycznych pochodzących z różnych terenów i kuchni XIX i XX-wiecznej Polski, w tym: z terenów pod wpływami rosyjskimi, pruskimi i austriackimi, kuchni żydowskiej oraz kuchni wojskowej. Oryginalne receptury wyselekcjonował i opatrzył komentarzem profesor Jarosław Dumanowski, kierujący Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W efekcie na gości czeka historyczna podróż po smakach polskiej sztuki kulinarnej.

W Trójmieście na Tydzień Kuchni Polskiej zapraszają restauracje:

  • Petit Paris, ul. Grunwaldzka 12/16, Sopot, szef kuchni: Philippe Abraham;
  • Krew i Woda, ul. Antoniego Abrahama 41, Gdynia, szef kuchni: Mariusz Pieterwas;
  • Szafarnia 10, ul. Szafarnia 10, Gdańsk, szef kuchni: Grzegorz Labuda;
  • Tłusta Kaczka, ul. Spółdzielcza 2, Gdynia, szef kuchni: Magda Świątkowska;
  • Sofitel Grand Hotel, ul. Powstańców Warszawy 1, Sopot, szef kuchni: Tomasz Koprowski;
  • Fino, ul. Grząska 1, Gdańsk, szef kuchni: Jacek Koprowski;
  • Ewa Zaprasza, ul. Morska 49, Sasino, szef kuchni: Ewa Dmochowska.

 

W tych restauracjach goście będą mieli możliwość posmakowania m.in. szczupaka na niebiesko, smalcu z białej  fasoli z szarą renetą, soljanki rybnej, karpia na puree z cebuli  z prażonymi migdałami  i rodzynkami, fasolki po  bretońsku z dzikiem oraz leguminy z bułki i jabłek.

Tydzień Kuchni Polskiej w Trójmieście objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, a partnerami akcji są: Polski Karp – Organizacja Producentów zrzeszająca gospodarstwa rybackie z całej Polski, które hodują karpia w tradycyjny sposób, Mlekovita – największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Spomlek – największe i najnowocześniejsze zakłady mleczarskie w Polsce.

Kulinarne Zjednoczenie Polski to edycja specjalna programu Polskie Skarby Kulinarne, prowadzonego przez sieć hurtowni MAKRO Polska. Projekt ma na celu celebrację setnej rocznicy odzyskania niepodległości w ujęciu kulinarnym. W jego ramach ukazała się książka „Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)”, zawierająca historyczne receptury wraz
z komentarzem profesora Jarosława Dumanowskiego oraz nowoczesne interpretacje tych przepisów autorstwa szefów kuchni z całej Polski – ambasadorów programu. Szefowie kuchni przełożyli dawne przepisy na język współczesnej gastronomii oraz wzbogacili je o regionalne elementy i nowoczesne techniki kulinarne, dokonując tym samym symbolicznego zjednoczenia kulinarnego w wymiarze czasowym i regionalnym. Do grona szefów kuchni – ambasadorów należą m.in. Philippe Abraham, Mariusz Pieterwas i Grzegorz Labuda, szefowie kuchni trójmiejskich restauracji biorących udział w Tygodniu Kuchni Polskiej. Książka jest dostępna bezpłatnie na stronie www.polskie-skarby-kulinarne.pl, a w wersji drukowanej trafi bezpłatnie m.in. do szkół gastronomicznych, liderów opinii, ambasad Polski na świecie oraz restauracji i hoteli całym kraju, którym posłuży właśnie jako inspiracja do wprowadzenia specjalnego menu w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej.