Budżet Obywatelski 2020
W środę, 20 marca, rozpoczęto w Gdańsku przygotowania do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, na co wydać zabezpieczoną w jego ramach kwotę, decydują wyłącznie mieszkańcy Gdańska. To także oni zgłaszają propozycje wydatków. Gdański magistrat przygotował poradnik z praktycznymi wskazówkami, jak przygotować i zgłosić wniosek do BO.
W puli BO 2020 znalazło się ponad 18,5 mln złotych. Z tego 18 mln złotych to kwota podstawowa, jaką zaplanowano na ten cel, a kolejne 543 tys. złotych to środki, które nie zostaną wydane na projekty dzielnicowe w ramach BO 2019. Zgodnie z regulaminiem zostały „przeniesione” do przyszłorocznej puli.
Przy kolejnych edycjach gdańskiego BO większość mieszkańców po raz pierwszy decyduje się na złożenie projektu. Często jednak nie wiedzą, gdzie się zgłosić, co tak właściwie wpisać do formularza… itp. Problemem okazuje się też wycena danego projektu. Dlatego Referat Komunikacji Społecznej UMG, który nadzoruje przygotowania do gdańskiego BO, przygotował poradnik poświęcony temu, w jaki sposób należy przygotować i złożyć wniosek.
Zawarto w nim m.in. podpowiedzi dotyczące tego, co powinno znaleźć się, jakie dane, w opisie projektu, by był on jasny dla każdego głosującego mieszkańca. Są tu też informacje dotyczące tego, gdzie można sprawdzić, czy teren na którym zaplanowano inwestycję, należy do miasta czy do prywatnego właściciela, jakie są plany zagospodarowania przestrzennego dla danej działki (i czy umożliwią one realizację ewentualnego projektu), które jednostki i spółki miejskie pomogą w oszacowaniu kosztów danego projektu, itp.
To nie wszystko. Magistrat przygotował też listę urzędników, którzy są odpowiedzialni za pomoc mieszkańcom przy wypełnianiu wniosków do przyszłorocznego BO. Można na niej znaleźć konkretne nazwiska i numery telefonów, pod które można „przekręcić” i dopytać w razie jakichkolwiek wątpliwości. Lista obejmuje wszytskie jednostki i spółki miejskie, w ramach których działalności, zazwyczaj zgłaszane są projekty Budżetu Obywatelskiego.
Co ważne, wnioski należy składac zarówno w systemie elektronicznym, jak i tradycyjnym. Jeżeli wnioskodawca nie dopełni tego obowiązku jego wniosek, niestety, zostanie odrzucony ze względów formalnych.
W Gdańsku odbyło się już sześć edycji Budżetu Obywatelskiego, począwszy od 2013 r. W tym okresie ponad 77 milionów złotych z miejskiej kasy zostało przekazanych do decyzji mieszkańców. Spośród 2079 projektów złożonych w latach 2013 – 2018 do realizacji wybranych zostało 393 projektów na łączną kwotę prawie 58 milionów zł.
Powstało m.in. 13 siłowni zewnętrznych, 13 boisk, zmodernizowano kilometry dróg i chodników, a także zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez monitoring zewnętrzny.
We wrześniu 2018 r. odbyło się głosowanie na projekty BO2019, w którym wzięło udział 48760 mieszkańców Gdańska. Wybrali oni 82 projekty, które zostaną zrealizowane w latach 2019/2020. Wśród wygranych są m.in. modernizacje terenów zielonych, budowy placów zabaw, boisk czy zajęcia sportowe.
Więcej informacji o przyszłorocznej edycji BO można znaleźć na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski i na oficjanym profilu na Facebooku: „Budżet Obywatelski dla Gdańska”.
Harmonogram przygotowań Budżetu Obywatelskiego 2020:
20 marca – 16 kwietnia 2019 r. – zgłaszanie projektów
17 kwietnia – 31 lipca 2019 r. – weryfikacja projektów
do 20 sierpnia 2019 r. – losowanie numerów projektów do głosowania
9 – 23 września 2019 r. – głosowanie
do 30 września 2019 r. – ogłoszenie wyników głosowania
mat. prasowe