Wybory do Rad Dzielnic 2019

W dniu 24 marca gdańszczanie ponownie pójdą do urn wyborczych – wybierać będą dzielnicowych radnych w 34 dzielnicach. Tym razem funkcjonować będzie 113 obwodowych komisji wyborczych. Sprawdźcie, gdzie będzie można oddać głos!
Mniej lokali wyborczych
Wyznaczonych zostało 113 obwodów, i tyle będzie komisji wyborczych. To o ponad 80 mniej niż w trakcie wyborów na Prezydenta Miasta Gdańska, które odbyły się w niedzielę, 3 marca. Wówczas przygotowanych było 196 lokali. Dlatego zachęcamy, by wcześniej sprawdzić, gdzie będzie mozna oddać swój głos.
Listę lokali wyborczych można już znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Wkrótce pojawią się na tablicach ogłoszeniowych, w instytucjach publicznych, a także pojazdach komunikacji miejskiej.
– Dotąd wstrzymywaliśmy się z rozwieszaniem obwieszczeń dotyczących komisji obwodowych, które pracować będą 24 marca dlatego, że te obwody różnią się od tych, które obowiązywały w trakcie wyborów prezydenckich. Gdybyśmy już wywiesili te obwieszczenia, moglibyśmy wprowadzić mieszkańców w błąd. W najbliższych dniach pojawią się w przestrzeni publicznej – wyjaśnia Piotr Spyra, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska.
Praca w komisjach wyborczych
Przed przeprowadzeniem wyborów 3 marca kilkukrotnie informowaliśmy o braku chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Jednym z powodów były dość niskie wynagrodzenia za pracę członków tych komisji (od 150 do 190 zł). Tym razem sytuacja wydaje się być bardziej stabilna.
– Mamy już pełne obsady w obwodowych komisjach wyborczych, ale przyjmujemy jeszcze zgłoszenia na listę rezerowową – zaznacza dyrektor Spyra. – Każdy z zarejestrowanych kandydatów na radnego mógł zgłosić członka do komisji wyborczej. I tak robiono, stąd pełna obsada.
Podobnie jak w przypadku wyborów na Prezydenta Gdańska, członkiem komisji może być mieszkaniec województwa pomorskiego, niekoniecznie Gdańska. Zameldowany na stałe, pełnoletni, niekarany i niespokrewniony z kandydatami na radnych danych dzielnic.
Tym razem na chętnych do pracy czekają wyższe wynagrodzenia. Zwykły członek komisji otrzyma 300 złotych, przewodniczący komisji – 380 złotych, a jego zastępca – 330 złotych.
Jakie zasady głosowania?
W poszczególnych dzielnicach do obsadzenia jest 15 lub 21 mandatów radnych – w zależności od liczby wyborców. 24 marca każdy z wyborców będzie mógł oddać swój głos tylko na jednego kandydata w danej dzielnicy.
Do 22 lutego br. do Miejskiej Komisji Wyborczej trafiło ogółem 979 zgłoszeń osób chętnych do pracy w Radach Dzielnic na terenie naszego miasta. W niektórych dzielnicach zgłosiła się jedynie, wymagana lokalnym prawem, minimalna liczba kandydatów, a więc o jedną osobę więcej niż jest mandatów w danej dzielnicy. Są jednak takie dzielnice, gdzie kandydatów jest nawet dwa razy więcej niż mandatów – miejsc w Radzie Dzielnicy.
mat. prasowe

fot. mat.prasowe

 

Lista Kandydatów Do Rady Dzielnicy Chełm (32 Kandydatów/21 Mandatów)

1 Katarzyna Dębowska
2 Małgorzata Monika Ferenc-Malinowska
3 Halina Jadwiga Goczewska
4 Hubert Grzegorczyk
5 Piotr Włodzimierz Gwit
6 Henryk Maciej Knapiński
7 Krzysztof Kołtan
8 Grzegorz Kosecki
9 Małgorzata Paulina Kossak-Piekut
10 Julita Ludmiła Kuklińska
11 Agnieszka Żaneta Kwidzinska
12 Marek Langowski
13 Joanna Maria Leszczyńska
14 Marian Alfred Menczykowski
15 Marian Gerard Ochocki
16 Krzysztof Stanisław Olechnowicz
17 Kajetan Olejko
18 Katarzyna Aleksandra Piłatowicz
19 Filip Dominik Piontecki
20 Agnieszka Rezmer
21 Anna Karolina Rożek
22 Jarosław Piotr Rychlicki
23 Wojciech Paweł Sowa
24 Marian Stankiewicz
25 Anna Stankowska
26 Bogusława Strużyna
27 Grzegorz Bartosz Wiśniewski
28 Piotr Adam Wnorowski
29 Urszula Wycichowska
30 Tomasz Zalewski
31 Tomasz Marek Zieliński
32 Tadeusz Żebrowski