Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego

Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej, która połączyć ma teren sąsiadujący z pętlą tramwajową na Łostowicach-Ujeścisku ze zrewaloryzowanym w ostatnim czasie Parkiem Oruńskim. Prace powinny zakończyć się w sierpniu, a więc jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Dotychczas mieszkańcy Łostowic, Chełmu czy Oruni Górnej korzystali z wydeptanej gruntowej ścieżki, by dostać się do gdańskiego parku. Problem pojawiał się jednak po intensywniejszych opadach czy dużych opadach śniegu – droga stawała się bowiem wielkim błotniskiem. Jedna z mieszkanek postanowiła więc zgłosić, w ramach gdańskiego Budżetu Obywatelskiego, budowę ścieżki pieszo-rowerowej w tej okolicy. Pomysł spodobał się innym i wygrał w głosowaniach na BO 2017 i BO 2018 (projekt podzielono na dwa etapy).
Złożony wniosek do BO 2018 zakłada wykonanie drugiego etapu ścieżki pieszo-rowerowej o długości około 1 km, na odcinku od zbiornika „Augustowska” do Parku Oruńskiego. W ramach prac powstała już utwardzona, i dostosowana dla pieszych oraz rowerzystów, droga. W ramach projektu zaplanowano także ustawienie ławek i koszy na śmieci, a także montaż oświetlenia, które zapewni większe bezpieczeństwo spacerowiczów i rowerzystów po zmroku.
W ostatnim czasie na placu budowy nowego ciągu komunikacyjnego zakończono prace przy układaniu nawierzchni ścieżki na całej jej długości, wraz z krawężnikami. Ułożono również kable elektryczne oraz wybudowano fundamenty pod słupy oświetleniowe. Nasadzono także nowe drzewa oraz przygotowano nawierzchnię pod elementy małej architektury.
W przetargu ogłoszonym w styczniu 2019 r. o realizację zadania starały się cztery firmy, a najkorzystniejszą ofertę złożyła firma WPRD Gravel. Koszt realizacji robót wyniesie ponad 961 tys. złotych brutto. Inwestycja powinna zakończyć się do 20 sierpnia 2019 r.
Prace nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.
mat. prasowe

fot. mat. prasowe