Biblioteka Dąbrowa zaprasza

Nic tak nie rozwija dziecięcej wyobraźni jak dobra książka. Biblioteka Gdynia po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Inicjatywa ma na celu zachęcanie do czytania dzieci w wieku przedszkolnym. Z tej okazji na młodych czytelników Biblioteki Gdynia czekają specjalne wyprawki.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” organizowany jest przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma on zachęcić najmłodszych do wejścia w świat literatury. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny – czytające dzieci osiągają sukcesy, a nawet… zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Ważną rolę w kształtowaniu młodego czytelnika odgrywają biblioteki. To one rozwijają nawyk czytania i pogłębiania wiedzy, uczą samodzielności i rozwijają myślenie. Dlatego też program „Mała książka – wielki człowiek” odbywa się w ścisłej współpracy z publicznymi czytelniami i wypożyczalniami z całego kraju. W tym roku, po raz drugi z rzędu, w inicjatywę włączyła się Biblioteka Gdynia.
– Namawiamy rodziców do zapisywania dzieci do biblioteki, gdzie na małych czytelników w wieku 3-6 lat czekają specjalne wyprawki czytelnicze. Najmłodsi znajdą w nich książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym Dyplomem Małego Czytelnika – mówi Magdalena Kruszyńska, zastępca dyrektora Biblioteki Gdynia.
Wyprawkę czytelniczą mogą odebrać także już wcześniej zapisani mali czytelnicy, którzy nie brali jeszcze udziału w akcji. Znajdą w niej coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
– Biblioteka Gdynia oferuje bezpłatny dostęp do swoich zbiorów w dwudziestu placówkach rozsianych na terenie naszego miasta. Wśród zbiorów szczególne miejsce zajmują książeczki dla młodszych i starszych dzieci. Zachęcamy rodziców do zapisywania swoich pociech do biblioteki, a maluszki do buszowania i samodzielnego wybierania książeczek. Czytanie ubogaca słownictwo dzieci, dodaje im pewności siebie i rozwija wyobraźnię, a wspólne czytanie z rodzicem to najlepszy sposób spędzania czasu razem. Wierzymy, że mały czytelnik stanie się w przyszłości czytającym dorosłym – dodaje Kruszyńska.
Do sieci gdyńskich bibliotek można zapisać się bezpłatnie w dowolnej filii. Wystarczy wypełnić krótki kwestionariusz, by po chwili otrzymać indywidualną kartę biblioteczną. Szczegółowe informacje nt. funkcjonowania Biblioteki Gdynia, a także katalog zbiorów znaleźć można na stronie www.bibliotekagdynia.pl. Z kolei szczegóły akcji „Mała książka – wielki człowiek” znajdują się na stronie www.wielki-czlowiek.pl.
mat. prasowe

fot. mat. prasowe