Biskupia będzie świętować już kolejny raz!

Biskupia będzie świętować już kolejny raz!

 

Muzyka na żywo, pokaz mody z końca XVI, XVII i połowy XVIII wieku, historyczny spacer z przewodniczką, kabaret, wystawa malarstwa oraz wiele innych atrakcji. Przed nami IV Święto Ulicy Biskupiej!

 

Już po raz czwarty ulica Biskupia zamieni się w miejsce pełne sztuki, muzyki i gości ciekawych nie tylko poznania historii tego miejsca, ale i aktualnych wydarzeń. Święto organizowane od lat przez Stowarzyszenie WAGA to idealny moment, żeby zwiedzić zakamarki tego rejonu miasta. Pomoże w tym Magdalena Kamrowska, lokalna przewodniczka od lat oprowadzająca turystów po Gdańsku.

 

Przedstawię historię Biskupiej Górki w perspektywie dziejów miasta – zapowiada przewodniczka. – Najważniejszy będzie widok z Biskupiej Górki z którego od stuleciu portretowano Gdańsk. Zobaczymy też Neptuna. Chciałabym pokazać Biskupią Górkę w świetle i historycznym i oczami mieszkańca. Ludzie widzą zniszczone budynki i ulice, które czasami wyglądają upiornie, a dla mieszkańca, do tego znającego historię, jest to piękne miejsce. I ja chciałabym tego piękna trochę oddać.

 

Ulica Biskupia to miejsce szczególnie wiążące się z historią Gdańska. Pokaz mody z epoki – z końca XVI, XVII i połowy XVIII wieku – zaprezentują mieszczki i patrycjuszki ze Stowarzyszenia Nasz Gdańsk.

 

Przy szyciu strojów wzorowałyśmy się na filmach i książkach – wyjaśnia Anna Stawska z mieszczek i patrycjuszek, wielbicielek kultury dawnej przy Stowarzyszeniu Nasz Gdańsk. – Nie jest łatwo odtworzyć taką suknię; są kryzy, są koronki. W oryginale były np. welury, dla nas to jednak jest nieosiagalne, szyjemy więc z materiałów podobnych.

 

Co ciekawe, po raz pierwszy w historii Święta Ulicy Biskupiej odbędzie się też prezentacja mody męskiej! Starodawne stroje będzie można zobaczyć z bliska i nawet ich dotknąć. Panie i panowie będą przechadzać się po ulicy Biskupiej, by na koniec przejść na ulicę Św. Ducha.

 

Od zawsze Świętu Ulicy Biskupiej towarzyszy muzyka. Także 5 września usłyszymy dźwięki w wykonaniu Zagan Acoustic, zespołu specjalizującego się w muzyce z pogranicza awangardy, jazzu i folku.

Wystąpi też genialny Remont Pomp znany z grania na przedmiotach codziennego użytku, tj. beczki, kieliszki, butelki, stoły, dzbany czy kawałki rur.

 

Zagramy głównie utwory z naszej nowej, jeszcze niewydanej płyty – zapowiada Jarosław Marciszewski, lider zespołu Remont Pomp.- Użyjemy instrumentów perkusyjnych afrykańskich, melodycznych tj. balafon, metalofon czy tank drum. Poza tym wykorzystamy przedmioty tj. butelki, misy i szklanki.

 

Na scenie wystąpią panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skowarcza. W swoim dotychczasowym repertuarze mają tańce country, kabarety, śpiewy oraz słynnego już kankana. Czy zatańczą go i tym razem? To zagadka której rozwiązanie pozna tylko ten, kto przyjdzie na zabawę. Na pewno panie zaprezentują historię ewolucji gospodyni od lat 60-tych do współczesnych.

 

Odbędzie się to w formie kabaretu – zapewnia Krystyna Narożnik z KGW w Skowarczu. – W zabawny sposób pokażemy, jak ewoluowała rola pani domu począwszy od lat 60-tych, aż do dzisiejszej bizneswoman. Taka historia na wesoło w wydaniu gospodyń wiejskich. Będziemy też śpiewać, w repertuarze znalazła się m.in. piosenka Edith Piaf. Będą tańce i będzie zabawa. Zapraszamy!

 

Na gości IV Święta Ulicy Biskupiej czekać będzie zastawiony stół, a na nim chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym oraz wojskowa grochówka. Nie zabraknie też czegoś słodkiego na ząb dla łasuchów.

 

To wielka radość organizować święto ulicy, która jest tak interesująca, jak Biskupia – mówi Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia WAGA, organizatora dorocznego Święta Biskupiej. – To miejsce nie tylko pełne historii, ale i pełne wyzwań. Od lat działamy tu jako Stowarzyszenie prowadząc Dom Sąsiedzki, czyli miejsce spotkań mieszkańców, ale także świetlicę dla dzieci czy projekt aktywizujący bezrobotnych. Lubię to miejsce, jest dla mnie ważne. Jestem z nim związana nie tylko społecznie, ale i trochę uczuciowo. Trudno nie mieć sentymentu do ulicy przy której przez ostatnie lata działy się – i będą dziać – tak ważne dla naszego Stowarzyszenia i mieszkańców rzeczy. To już pasja, którą chciałabym też zarazić gości odwiedzających Święto Ulicy, spowodować, żeby wracali tu nie tyko raz w roku. Marzę, żeby przychodzi też do nas, do Stowarzyszenia, które jest otwarte przez cały rok dla wszystkich.

 

Premiera świętą ulicy Biskupiej odbyła się 9 września 2018 roku. To wtedy ulica Biskupia po raz pierwszy zamieniła się w przestrzeń dla malarzy, fotografików, ludzi zwiedzających zakamarki na Biskupiej Górce w trakcie spacerów historycznych i gier miejskich. Od tamtej pory Stowarzyszenie WAGA organizuje to święto co rok. Tym razem wydarzenie rozpocznie się 5 września o godzinie 13.

 

Szczegółowy plan imprezy

 

13:00 – 14:30 spacer po BG z lokalną przewodniczką – zbiórka ul. Biskupia 4

14:00 – 14:10 przywitanie: WAGA i SBG przed siedzibą Biskupia 4

14:00 – 14:30 otwarcie wystawy „Nasza dawna BG” oraz koncert Aleksandry i Pawła Zawadów w lokalu Biskupia 4

14:00 – 16:00 wzdłuż ulicy Biskupiej (plener malarski, wystawa prac konkursowych, stanowiska: malowanie obrazów, rysowanie karykatur, warsztat obróbki bursztynu)

14:30 – 15:15 koncert Zagan Acoustic – kamienne schody ul. Biskupia 17

15:30 – 16:00 koncert Remont Pomp – Biskupia 35

16:00 – 16:30 ogłoszenie wyników konkursu „Dostrzegalnia Talentów”, wręczenie nagród – podwórko za kamienicą Biskupia 4

16:30 – 17:00 pokaz tańca i historycznych strojów – podwórko za kamienicą Biskupia 4

17:00 – 18:00 występ Koła Gospodyń Wiejskich ze Skowarcza – podwórko za kamienicą Biskupia 4

16:00 – 18:00 biesiada, animacje dla dzieci – podwórko za kamienicą Biskupia 4

 

IV Święto Ulicy Biskupiej, niedziela 5 września, początek godzina 13:00 przy Biskupiej 4.

Internetowa strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/340651361101067/?active_tab=discussion

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Współorganizator Biuro Rozwoju Gdańska.

 

Zapraszamy!