Uroczysty festyn

Gdańsk.Piknik z okazji 125-lecia tramwaju elektrycznego w Gdańsku.

Długie kolejki ustawiały się do namiotu Zarządu Transportu Miejskiego, w którym zorganizowano konkursy. Chętnych nie brakowało też, by sprawdzić swoją siłę w ściąganiu tramwajowego pantografu. Uroczysty festyn odbył się 14 sierpnia na terenie pętli tramwajowej w Jelitkowie.
Największą atrakcją festynu był oczywiście przejazd zabytkowymi tramwajami. Trasa została wytyczona od pętli w Jelitkowie, wzdłuż ul. Pomorskiej, do pętli tramwajowej w Oliwie, i z powrotem. Przejazd odbywał się pojazdami: Bergmann 266, Ring 273, Konstal N 11, Konstal 105N 06205 i Konstal 102 Na 1105. Każdy trwał około 10 minut.
Każdy z zabytkowych tramwajów opuszczał pętlę w Jelitkowie wypełniony pasażerami po brzegi.
Poza przejażdżką zabytkowymi tramwajami skorzystać można było też z innych atrakcji. Kilkunastometrowe kolejki ustawiały się m.in. do namiotu Zarządu Transportu Miejskiego.
Na festynie pojawili się też ratownicy medyczni oraz policjanci. Ci pierwsi organizowali pokazy udzielania pierwszej pomocy.
Długość tras tramwajowych w Gdańsku wynosi obecnie 63 kilometry. Pasażerowie mają do dyspozycji dziesięć linii zwykłych i dwie sezonowe. Najdłuższa linia tramwajowa w Gdańsku – nr 8 (Jelitkowo – Stogi Plaża) od przystanku początkowego do końcowego liczy ponad 18 km.
mat. prasowe