Przyjdź w sobotę

Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku dwa razy w miesiącu, w weekendy, zaprasza mieszkańców chcących załatwić formalności związane z rejestracją pojazdów. Najbliższa taka możliwość będzie już w sobotę, 6 sierpnia. Nie trzeba z wyprzedzeniem umawiać się na taką wizytę.
Duże zainteresowanie rejestracją pojazdów w Gdańsku
Usługi związane z rejestracją pojazdów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Gdańska. Rejestrujemy nowe samochody, przerejestrowujemy używane. Każdego dnia w oddziałach Wydziału Komunikacji pojawia się kilkaset osób, które chcą załatwić takie formalności. W związku z tym, że nie zawsze mieszkańcy mogą dopasować swój wolny czas do godzin pracy urzędu w tygodniu, urząd postanowił otworzyć swoje drzwi także w wybrane soboty – dwie w miesiącu. Najbliższa okazja, by skorzystać z usług Wydziału Komunikacji, to 6 sierpnia. Kolejna dwa tygodnie później – 20 sierpnia. W kolejnym miesiącu urząd będzie otwarty dodatkowo 3 i 17 września.
Sprawę załatwisz w sobotę w jednej z dwóch lokalizacji
W wyznaczone soboty otwarte są dwa oddziały Wydziału Komunikacji – przy ul. Milskiego 1 na Chełmie oraz ul. Żaglowej 11 na Letnicy. Nie ma obowiązku wcześniejszego umawiania się na wizytę, ale jest to, oczywiście, możliwe. Można umówić się, telefonicznie bądź przez internet, na konkretny dzień i godzinę.
– W soboty, podobnie jak w tygodniu, także dysponujemy stanowiskami „umówieniowymi”, w godz. 8 – 13 – informuje Grzegorz Bystry, dyrektor Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. – Widzimy potrzebę działalności naszego wydziału także w dni weekendowe. Dziennie obsługujemy bowiem około 300 klientów, w różnych sprawach. Obsługujemy tu zarówno osoby indywidualne, jak i firmy leasingowe oraz dealerów samochodowych.
Załatw sprawę na Letnicy
Przy ul. Żaglowej, w budynku AmberExpo – w sąsiedztwie miejskiego stadionu, znajdują się dwie oddzielne sale obsługi: jedna dedykowana jest mieszkańcom i ich indywidualnym sprawom, druga – dedykowana firmom. W sumie znajduje się tutaj 28 stanowisk, z czego aż 18 dla osób indywidualnych. Do tego jest też osobne, przestronne pomieszczenie poczekalni. Można tu usiąść i wygodnie poczekać na swoją kolej.
– Mamy kilka rodzajów stanowisk. Część dedykowana jest zwykłym rejestracjom, część – odbiorom dowodów rejestracyjnych, a część zgłoszeniom zbycia bądź nabycia pojazdu. Zgodnie z prawem zbycie pojazdu należy zgłosić w ciągu 60 dni. Jeżeli nie zostanie spełniony ten obowiązek, wówczas należy liczyć się z karą w wysokości od 200 do 1000 złotych. Dlatego właśnie uruchomiliśmy stanowiska zbycia/nabycia, by stworzyć prostą ścieżkę spełnienia tego obowiązku – tłumaczy dyrektor Grzegorz Bystry.
Oddzielne sale obsługi to także celowy zabieg. W przypadku firm leasingowych czy dealerskich, ich przedstawiciele załatwiają zazwyczaj formalności dla co najmniej kilku pojazdów. Tym samym czas ich obsługi mocno się wydłuża. W poprzedniej siedzibie Wydziału Komunikacji, we Wrzeszczu, wszyscy byli obsługiwani w jednej sali, w związku z czym obsługa firm zazwyczaj wywoływała niepotrzebne, negatywne emocje wśród osób indywidualnych.
Co istotne, w Wydziale Komunikacji w soboty można załatwić wszystkie sprawy, które można załatwić także w tygodniu.
Urząd dla każdego mieszkańca Gdańska
Ten Wydział Urzędu Miejskiego obsługuje wszystkich mieszkańców Gdańska. Nie ma więc znaczenia, czy ktoś ma obywatelstwo polskie, czy też jest innej narodowości.
Proces rejestracji trwa zazwyczaj około 20 minut. Czas obsługi jest jednak uzależniony od rodzaju sprawy, z jaką przyjdzie dany mieszkaniec.
Może się zdarzyć, że jeśli ktoś przyjdzie bez wcześniejszego umówienia się, to na podejście do danego stanowiska będzie czekać zaledwie kilku minut. Ale może to być także kilkadziesiąt minut – jest to bowiem uzależnione od rodzaju spraw, z jakimi akurat danego dnia w danym terminie przyjdą mieszkańcy.
Wydział Komunikacji działa podobnie jak pozostałe jednostki Urzędu Miejskiego, a więc w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8 – 16, w środy w godz. 8 – 17, a w piątki w godz. 8 – 15.
Przypominamy też, że jedynie do 4 września kierowcy mają obowiązek posiadania karty pojazdu. Po tym dniu nie będą one już potrzebne, także w sytuacji, gdy trzeba będzie zarejestrować pojazd.
mat. prasowe