Będzie cieplej i taniej

Gdańsk. Konferencja prasowa inaugurująca 11. edycję Budżetu Obywatelskiego.

Dzięki przeprowadzonym już pracom termomodernizacyjnym, w dwóch przedszkolach w naszej dzielnicy będzie cieplej i estetyczniej. Dodatkowo obniżyły się też koszty utrzymania tych obiektów. Jakie roboty są obecnie prowadzone w tych dwóch obiektach?
Termomodernizacja budynku Przedszkola nr 74 przy ul. Magellana
W tym obiekcie dobiegają właśnie końca prace związane z wykonaniem nowej elewacji. Trwają z kolei prace remontowe wewnątrz obiektu, a także budowa podjazdu dla wózków. W ramach inwestycji w tym budynku zaplanowano m.in. wykonanie nowych izolacji przeciwwilgociowych, docieplenie ścian zewnętrznych, fundamentowych i piwnicznych, do tego wykonanie nowych pokryć dachowych, wymianę instalacji odgromowych, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Podobnie jak w innych termomodernizowanych budynkach miejskich, także w tym położona zostanie powłoka antygraffiti na ścianach zewnętrznych do wysokości 3 m. Wykonana zostanie także, wspomniana już, pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz obiektu wykonywane są naprawy i roboty malarskie, a także montowane nowe stalowe rurociągi. Zaplanowano także montaż grzejników wraz z armaturą towarzyszącą.
Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Hadm Plus Hanna Gramatowska. Koszt prac wyniesie około 1,6 mln złotych. Te powinny zakończyć się w marcu 2023 r.

Termomodernizacja budynku Przedszkola nr 75 przy ul. Wileńskiej
W tym obiekcie zakres prac jest podobny. Poza robotami związanymi z dociepleniem budynku, zarówno zewnątrz jak i wewnątrz, wykonane zostaną także roboty instalacyjne, elektryczne i sanitarne.
Obecnie trwają prace związane z dociepleniem ścian zewnętrznych i wykonaniem nowej elewacji. Wymieniane są także grzejniki i okna wewnątrz budynku.
e prace wykonuje FhuSardaw Marcin Plichta. Koszt robót wyniesie blisko 2,2 mln złotych, a zakończą się one także w pierwszym kwartale 2023 r.
Termomodernizacja budynków przedszkoli realizowana jest w ramach projektu pn. „G1- Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017-2020”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

mat. prasowe