Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Chwaszczyńskiej

Trwa budowa węzła integracyjnego Karwiny w ramach inwestycji pod nazwą „Utworzenie węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny” – faza 1. Od poniedziałku, 6 marca rozpocznie się kolejny etap prac. Tego dnia od wczesnych godzin porannych zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu w ciągu ul. Chwaszczyńskiej, w obrębie skrzyżowania z ul. Gryfa Pomorskiego i ul. Brzechwy. Co dokładnie się zmieni dla mieszkańców od poniedziałku?
Jak przekazał wykonawca prac, zmiana organizacji ruchu obowiązywać będzie przez ok. 1,5 miesiąca. W tym czasie:
zamknięty będzie wjazd ze wszystkich kierunków na Osiedle Fikakowo poprzez ulicę Gryfa Pomorskiego. Dojazd do osiedla możliwy będzie jedynie przez ul. Górniczą,
wyjazd z Osiedla Fikakowo odbywać się będzie bez zmian ulicami Górniczą i oraz Gryfa Pomorskiego, nitką „pod prąd”,
ul. Brzechwy zostanie zawężona do jednych (skrajnych prawych) pasów ruchu w obie strony.
Powyższa tymczasowa organizacja ruchu obowiązywać będzie ok. 1,5 miesiąca.
Zmiany w funkcjonowaniu linii 29 i 153
W związku z kolejnym etapem przebudowy ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni i koniecznością wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Gryfa Pomorskiego (z Osiedla Fikakowo do ul. Chwaszczyńskiej), z dniem 6 marca (poniedziałek) wprowadzone zostają zmiany w funkcjonowaniu linii 29 i 153.
Trolejbusy linii 29 w kierunku pętli Wielki Kack Fikakowo kursować będą objazdem, od przystanku Źródło Marii 02 do przystanku Gryfa Pomorskiego 02 ul. Chwaszczyńską, Górniczą, Zwinisławy i Gryfa Pomorskiego. Na trasie objazdu obowiązuje przystanek Myśliwska 02 zlokalizowany przy ul. Chwaszczyńskiej.
Trasa linii 29 w kierunku Gdyni Dworca Gł. PKP nie ulega zmianie.
Autobusy linii 153 w kierunku pętli Wielki Kack Fikakowo kursować będą objazdem, od przystanku Źródło Marii 02 do przystanku Górnicza – Damroki 02 ul. Chwaszczyńską i Górniczą. Na trasie objazdu obowiązuje przystanek Myśliwska 02 zlokalizowany przy ul. Chwaszczyńskiej.
Trasa linii 153 w kierunku pętli Wielki Kack Starodworcowa nie ulega zmianie.
Zawieszone przystanki w związku z wprowadzeniem zmienionej organizacji ruchu na ul. Gryfa Pomorskiego:
Lipowa 02 przy ul. Gryfa Pomorskiego (w kierunku pętli Wielki Kack Fikakowo),
Gryfa Pomorskiego 04 przy ul. Gryfa Pomorskiego (dla linii 153 w kierunku pętli Wielki Kack Fikakowo),
Zwinisławy 02 przy ul. Zwinisławy.
Przystanek tymczasowo obsługiwany przez linię 29 i 153 w związku z wprowadzeniem zmienionej organizacji ruchu na ul. Gryfa Pomorskiego:
Myśliwska 02 przy ul. Chwaszczyńskiej (w kierunku pętli Wielki Kack Fikakowo).
Z Fikakowa przez Górniczą, ul. Brzechwy jednym pasem

Dla czytelników portalu gdynia.pl zmiany wyjaśnia inżynier budowy, Monika Męczkowska z Firmy Budowlano – Drogowej MTM S.A., wykonującej inwestycję „Utworzenie węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny” – faza 1.
– Najważniejsze są dwie rzeczy. Pierwsza: wjazd przez ul. Gryfa Pomorskiego do osiedla Fikakowo będzie zamknięty. Obecnym wjazdem będzie prowadzony jedynie wyjazd, czyli cały ruch na osiedle Fikakowo będzie się odbywał przez ulicę Górniczą. Przez ulice Górniczą i Gryfa Pomorskiego będzie odbywał się wyjazd z osiedla, tak jak do tej pory – tłumaczy inż. Monika Męczkowska. – Kolejny punkt: cały środek ul. Brzechwy tzn. pas na wprost i lewoskręt zostaną czasowo zamknięte. Czyli od strony ul. Chwaszczyńskiej ruch, zarówno wjazdowy, jak i wyjazdowy, prowadzony będzie po jednym, skrajnym, prawym pasie. W tym czasie przebudujemy cały środek ul. Brzechwy – podkreśla inż. Męczkowska.
Czego dokładnie dotyczyć tam będzie zakres prac?
– Generalnie będą to roboty drogowe. W związku z tym, że w tych miejscach znajduje się uzbrojenie podziemne: kanalizacja deszczowa, elektryczna i teletechniczna, to prace będą trwały równolegle – mówi Monika Męczkowska. – Najpierw wykonamy rozbiórki i wykopy. Następnie sieciowcy przygotują uzbrojenie w miejscach do tego przewidzianych, a potem zakończymy prace już tzw. drogówką i będziemy mogli otworzyć ruch po nowej geometrii – podkreśla dodając, że te właśnie skrzyżowania po przebudowie zyskają nową geometrię, dzięki czemu będzie się po nich łatwiej jeździć.
– Po zakończeniu tego etapu będziemy mogli posuwać się dalej z naszymi robotami i powoli, od strony Górniczej otwierać dla ruchu kolejne odcinki drogi oraz skrzyżowania, po wcześniejszym wybudowaniu tam chodników i ścieżek rowerowych – mówi inż. Męczkowska.
Co zyskają mieszkańcy w wyniku przebudowy? Ścieżki rowerowe, łatwiejszy dojazd i łatwiejsze dojście do węzła Karwiny. Powstanie nowy układ drogowy, zostaną postawione nowe przystanki autobusowe wraz z nowoczesnymi wiatami oraz elementy małej architektury. Nim to jednak nastąpi, inwestycja będzie realizowana z tego typu czasowymi zmianami w ruchu, na co muszą przygotować się mieszkańcy. Według zapewnień wykonawcy nie ma opóźnień w realizacji zadania.
mat. prasowe

fot. mat. prasowe