Z Gdańska Kartą Mieszkańca do biblioteki

Na to czekało wielu pasjonatów czytelnictwa. Od teraz wypożyczanie książek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku staje się jeszcze prostsze. Nie trzeba mieć przy sobie karty bibliotecznej – wystarczy Karta Mieszkańca lub telefon z aplikacją Jestem z Gdańska, aby korzystać z oferty każdej filii WiMBP. Ruszyła także kolejna edycja akcji #gdanskczyta. Do 14 marca trwa plebiscyt, w którym to czytelnicy decydują, którą książkę Gdańsk będzie czytał w 2023 roku. Swój głos na lekturę tegorocznej edycji akcji można oddać na „Nieczułość” Martyny Bundy lub na „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer.
O nowej funkcji Karty Mieszkańca, oraz dlaczego warto z niej korzystać, opowiadali podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Elżbieta Korybut-Daszkiewicz, wiceprezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Pakiet biblioteczny – jak dodać?
– Misją Gdańskiej Karty Mieszkańca od samego początku było ułatwienie dostępu do kluczowych usług. Na początku tego roku udało nam się dołączyć do pakietu kartę Gdańskich Dużych Rodzin. Od 2 tygodni istnieje możliwość dokonywania zgłoszeń bezpośrednio do Gdańskiego Centrum Kontaktu. Dzisiaj uruchamiamy kolejne funkcjonalności dla czytelników. Jest to bardzo prosty i przyjazny system. Wystarczy, że każdy Użytkownik zaloguj się do swojego konta i jeszcze dzisiaj doda do niego bezpłatne pakiety biblioteczne, a następnie za pomocą jednego kliknięcia, wyrażając odpowiednie zgody, system albo połączy konto Gdańskiej Karty Mieszkańca z istniejącym już kontem w systemie bibliotecznym, albo jeżeli jest to nowy czytelnik, to takie konto zostanie w systemie bibliotecznym utworzone automatycznie. To, co jest dużą nowością, poza tym, że można korzystać z plastikowej karty, będzie można również wypożyczać książki z aplikacją mobilną
Aby wypożyczyć książki dzięki Karcie Mieszkańca, należy dodać do niej bezpłatny pakiet biblioteczny. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić logując się na swoje konto na www.jestemzgdanska.pl lub w aplikacji Jestem z Gdańska i składając wniosek, który od razu zostanie zaakceptowany. Osoby, które wolą skorzystać z pomocy pracowników, obsługujących Kartę Mieszkańca, mogą przyjść do Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148. Aby dodać pakiet biblioteczny, konieczne jest posiadanie aktywnej Karty Mieszkańca. W tym celu należy dodać pakiet mieszkańca 2023.
Metropolitalna Karta do Kultury pozostaje aktualna i zachowuje wszystkie swoje dotychczasowe funkcje, a dodanie pakietu bibliotecznego do Karty Mieszkańca jest dodatkową usługą, którą można wykonać dobrowolnie.
Dodatkowe rabaty
Możliwość korzystania z jednej zamiast dwóch kart i ograniczanie plastiku to nie jedyne bonusy. Z Kartą Mieszkańca lub aplikacją mobilną czekają atrakcyjne zniżki u wybranych partnerów Metropolitalnej Karty do Kultury: w teatrach, księgarniach czy kawiarniach. Szczegółową listę partnerów oraz proponowane przez nich zniżki znaleźć można na stronie www.jestemzgdanska.pl.
Konkurs czytelniczy z GKM dla najaktywniejszych i terminowych czytelników
– Przygotowaliśmy niespodziankę dla naszych czytelników. Osoby, które wypożyczą 50 książek z Kartą Mieszkańca i w terminie zwrócą wypożyczone pozycje, będą mogły wziąć udział w konkursie i wygrać – jak na konkurs czytelniczy przystało – książki. Na sam start Biblioteka przygotowała 500 egzemplarzy z gatunku literatura piękna, kryminał, horror, literatura faktu i wiele innych – mówił Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Odbiór nagrody będzie możliwy w Czytelni Biblioteki Głównej na Targu Rakowym po 50 terminowych zwrotach i wcześniejszym dokonaniu rezerwacji na stronie www.jestemzgdanska.pl. Szczegóły Konkursu można znaleźć w Regulaminie na stronach Biblioteki oraz Gdańskiej Karty Mieszkańca.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna wciąż się rozwija. Poza rozszerzaniem księgozbioru i propagowaniem czytelnictwa prowadzi szereg działań związanych także z dostępnością i równością. Wśród takich działań jest np. kawiarenka językowa w której prowadzone są zajęcia m.in. dla osób z Ukrainy. Prowadzone są działania dzięki wsparciu UNICEF i współpracy z Fundacją Gdańską. Działa także projekt Biblioteka dla wszystkich, który jest finansowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Save the Children International. Gdańszczanie chętnie korzystają także z akcji Książka do domu czy książkomatów.
mat. prasowe

fot. mat. prasowe