Zostań radnym dzielnicowym

Kończy się ponad pięcioletnia kadencja Rad Dzielnic. W 35 dzielnicach na rzecz ich mieszkańców pracowało ponad 550 radnych. W tym czasie organizowano regularnie spotkania, spacery i kolegia, podczas których rozmawiano o problemach lokalnych społeczności. Dzięki zaangażowaniu radnych i współpracy z urzędnikami dzielnice przechodziły metamorfozy i odbywało się w nich wiele wydarzeń. Podsumowanie mijającej kadencji odbyło się we wtorek, 25 czerwca na Polsat Plus Arenie Gdańsk.
5 lat pracy na rzecz miasta

W latach 2019 – 2024 organizowano regularnie spotkania z mieszkańcami, spacery z Radami Dzielnic, spotkania ewaluacyjne i Kolegia Przewodniczących Zarządów Dzielnic.
W mijającej kadencji odbyło się 21 spotkań z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” z mieszkańcami dzielnic. Władze miasta oraz dyrektorzy wydziałów i jednostek obecni byli w takich dzielnicach jak: Orunia-św. Wojciech-Lipce, Chełm, Piecki-Migowo, Wrzeszcz Dolny, Przymorze Wielkie Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Jasień, Stogi, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowce, VII Dwór, Zaspa-Młyniec, Gdańsk Południe (Orunia Górna-Gdańsk Południe i Ujescisko-Łostowice), Przymorze Wielkie, Oliwa, Siedlce, Jasień, Brętowo, Wyspa Sobieszewska, Chełm i Osowa.
Spacery Prezydent z Radami zrealizowane zostały we wszystkich 35 dzielnicach, w tym:

w 2020 r. – 5 spacerów
w 2021 r. – 13 spacerów
w 2022 r. – 10 spacerów
w 2023 r. – 7 spacerów
Spacery były okazją do poznania problemów danej dzielnicy i oczekiwań jej mieszkańców. W ich rezultacie podejmowano konkretne działania. Choć wybory do rad dzielnic w Gdańsku odbędą się 13 października, to część radnych już rozpoczęła przygotowania do nich. W internecie pojawiają się ogłoszenia i zaproszenia na spotkania informacyjne dotyczące pracy radnych dzielnic. – Jeśli lubisz działać na rzecz lokalnej społeczności, to jest to miejsce dla ciebie – zachęcają mieszkańców. Zgłaszanie kandydatów na radnych dzielnicowych do Miejskiej Komisji Wyborczej potrwa do 13 września.
Kto może zostać radnym dzielnicy?
Przede wszystkim powinna to być osoba z duszą społecznika. Radni dzielnic działają w większości społecznie (jedynie zarząd otrzymuje wynagrodzenie) na rzecz mieszkańców swojej dzielnicy. To oni zabiegają o remonty chodników i ulic, zagospodarowanie publicznych przestrzeni, ale też organizują lokalne festyny i wiele innych akcji na rzecz dzielnicy.

Choć wielu byłych już radnych deklaruje, że ponownie zawalczą jesienią o mandat, to większość z nich przyznaje, że w radach przyda się też “świeża krew”, osoby z nowymi pomysłami na dzielnicę, zaangażowane w pracę rady.
Z formalnego punktu widzenia:
zgłaszać się mogą mieszkańcy dzielnicy, w której chcą kandydować,
i którzy są ujęci w stałym rejestrze wyborców na terenie danej dzielnicy.
Kandydować nie mogą radni miasta Gdańska, a także osoby zatrudnione w Urzędzie Miejskim w Gdańsku czy na stanowisku kierowniczym w jednostce organizacyjnej miasta.
Osoby, które skazane zostały prawomocnym wyrokiem, nie mogą być radnymi dzielnicowymi.
Do danej rady dzielnicy musi być zgłoszonych więcej kandydatów niż jest mandatów do obsadzenia. Co najmniej o jednego więcej.
Do 13 września należy zgłosić kandydatów na radnych do Miejskiej Komisji Wyborczej – wraz z listą co najmniej 30 wyborców popierających kandydaturę danej osoby, natomiast w dniach 14 – 18 września zaplanowano rejestrację kandydatów na radnych.
Budżety dzielnic na ten rok uchwalone
To była najdłuższa kadencja rad dzielnic w historii naszego miasta. Trwała ponad pięć lat. Jeszcze przed jej zakończeniem wszystkie rady przegłosowały uchwały w sprawie budżetów na ten rok – niemal wszystkie wydatki zostały zaplanowane i będą w tym roku realizowane. Większość rad zostawiła też pewną rezerwę finansową – dla nowych radnych, którzy przejmą jesienią stery w dzielnicach.
mat. prasowe