Dla zainteresowanych planem ogólnym miasta Gdańska

Biuro Rozwoju Gdańska opracowało aplikację mapową dla planu ogólnego. Nowoczesne narzędzie pokazuje granice opracowywanego dokumentu oraz lokalizację na mapie obszarów, których dotyczą złożone wnioski wraz z ich treścią. Dodatkowe funkcjonalności będą dodawane w kolejnych etapach prac nad planem.
14 czerwca 2024 roku zakończyło się zbieranie wniosków do planu ogólnego miasta Gdańska. Przez dwa miesiące każdy mógł zgłosić swoje propozycje dotyczące zapisów, które będzie zawierał nowy dokument. Z możliwości tej skorzystało wielu mieszkańców, a także firm i instytucji. Do BRG, które plan opracowuje, wpłynęło blisko 5,5 tysiąca wypełnionych formularzy. Obecnie trwa analizowanie wniosków. Z ich treścią można się zapoznać za pośrednictwem aplikacji mapowej oraz Biuletynu Informacji Publicznej BRG.

Od momentu rozpoczęcia prac nad planem ogólnym podkreślamy, że zależy nam, by ten nowy dokument powstawał przy jak największym zaangażowaniu mieszkańców – mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. – Stąd intensywna kampania informacyjna, która miała zachęcić do zainteresowania się tym tematem, ale także pomóc w podjęciu decyzji o złożeniu wniosku. Działania te przyniosły efekt. Teraz idziemy dalej i uruchamiamy specjalną aplikację – nowoczesne narzędzie, które ułatwi wszystkim zainteresowanym śledzenie prac nad planem ogólnym.
Profesjonalne narzędzie dla każdego
Nowoczesna aplikacja pozwala zapoznać się z granicami opracowywanego dla gminy Gdańsk planu ogólnego. Po zakończeniu prac projektowych będzie tu także udostępniony projekt planu. Kolejna funkcjonalność tego narzędzia to możliwość prześledzenia na mapie wszystkich złożonych w terminie wniosków. Można to zrobić najeżdżając na wybrany obszar lub wpisując w oknie wyszukiwarki obręb i numer działki. Klawisz „szczegóły” pozwala zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi konkretnego wniosku, odsyła także do jego pełnej treści.
APLIKACJA DLA
PLANU OGÓLNEGO
Czym jest plan ogólny?
Plan ogólny to obowiązkowy dokument planistyczny obejmujący obszar gminy, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ma wskazywać, w jakich częściach miasta będą mogły powstać parki, drogi, osiedla mieszkaniowe czy miejsca pracy. Dokument w formie cyfrowej będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia.
Po opracowaniu projektu planu, zostanie on poddany konsultacjom społecznym. Zgodnie z nową ustawą, plan ogólny musi zostać uchwalony do końca 2025 roku.
mat. prasowe
fot. mat. prasowe