Dotychczas niechciane ubrania i tekstylia można było wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, to jednak zmieni się w nowym roku. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z ekologicznych rozwiązań. Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo segregować odzież.
Co roku na wysypiska śmieci trafia 92 miliardy ton odpadów tekstylnych. Prawidłowa segregacja umożliwia ponowne wykorzystanie niechcianych ubrań. Od 1 stycznia 2025 roku zacznie obowiązywać dyrektywa unijna, nakładająca na wszystkich obowiązek prawidłowej segregacji odpadów tekstylnych. Nie będzie można jak dotychczas wyrzucać odzieży do pojemników na odpady zmieszane, ale pojawią się ekologiczne rozwiązania.
Gdzie oddać niechcianą odzież?
Niepotrzebne ubrania, a także inne tekstylia można oddać do charytatywnych organizacji takich jak: PCK, Caritas, czy innych fundacji rozmieszczających pojemniki, w których można zostawić ubrania w dobrym stanie. Niektóre trafią do osób potrzebujących, a reszta zostanie poddana recyklingowi lub sprzedaży, a pozyskane środki zostaną przekazane na cele społeczne.
Niektóre firmy kurierskie oferują innowacyjne rozwiązania umożliwiające pozbycie się zbędnych ubrań. Firma InPost stworzyła „Ekozwroty” – usługa pozwala łatwo przekazać niepotrzebne ubrania do recyklingu. Wystarczy zapakować rzeczy w paczkę i nadać ją w paczkomacie.
Wiele rzeczy, których nie nosimy, wciąż nadaje się do użytku. Można udać się do sklepu charytatywnego, przerobić stare materiały na nowe przedmioty. Popularnym rozwiązaniem jest również sprzedaż na platformach takich jak Vinted.
PSZOK, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – tam można oddać rzeczy, które nie nadają się do ponownego użytku. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla Gdyni znajduje się w: Eko Dolinie, al. Krajobrazowa 99, Łężyce.
Dodatkowo w Gdyni funkcjonuje interaktywny pojemnik do zbiórki niepotrzebnych ubrań i obuwia. Ubraniomat funkcjonuje na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98.
Gdynia wraz z marką Ubrania Do oddania zbierają zbędną odzież. Podczas dotychczasowych edycji zebrano ponad 30 ton tekstyliów, które zostały przeliczone na finsnowanie wsparcia dla organizacji pozarządowych, zgodnie z zasadą 1 kg to 1 zł.
Beneficjentami zbiórek są: Fundacja ADAPA, Stowarzyszenie Dlaczego NIE, Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń”, klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego, Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”.
Dlaczego segregacja tekstyliów jest ważna?
Wytwarzanie nowych tekstyliów, szczególnie przy stosowaniu syntetycznych materiałów, negatywnie wpływa na środowisko. Podczas produkcji do atmosfery przedostają się znaczące ilości dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Co ciekawe produkcja jednej koszulki pochłania 2700 litrów wody słodkiej. Jedynie prawidłowa segregacja odzieży spowoduje zmniejszenie odpadów trafiających na wysypisko, co korzystnie wpłynie na środowisko.
Nowe obowiązki dotyczące tekstyliów wynikają z DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów.
mat.prasowe/fot.gdynia.pl