Wylosowano miejsca na listach do głosowania
Od 18 września do 2 października 2017 r. potrwa głosowanie na projekty przyszłorocznego BO. Fot. G. Mehring/gdansk.pl
Wybór najciekawszych i najbardziej potrzebnych projektów rozpocznie się w drugiej połowie września. – Zachęcam wnioskodawców, żeby wyszli z domu i namawiali mieszkańców do głosowania na swoje projekty. Bez promocji szanse na to, że dany pomysł trafi do realizacji są niewielkie – zaznacza Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.
Losowanie odbyło się w gmachu Nowego Ratusza, a przyglądała mu się grupa ponad 20 osób – wnioskodawców, którzy zgłosili w tym roku projekty do Budżetu Obywatelskiego 2018.
Ciekawi tego, które miejsce na liście zajmie ich projekt, byli zarówno młodsi, jak i starsi gdańszczanie, którzy w skupieniu przyglądali się kolejnym losowaniom. Wszystko przebiegło sprawnie, a wydarzenie trwało niecałe 1,5 godziny. To krótko, biorąc pod uwagę, że miejsca na liście trzeba było wybrać aż dla 296 projektów zgłoszonych i zaakceptowanych po weryfikacji formalno-prawnej.
– Przechodzimy do etapu promocji projektów. Zachęcam wszystkich wnioskodawców, żeby wyszli z domu i namawiali mieszkańców do głosowania na swoje projekty. Bez promocji szanse na to, że dany pomysł uzyska wystarczająco dużo głosów, by trafił do realizacji, są bowiem niewielkie – zaznacza Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie. – Jako miasto Gdańsk przygotowujemy szeroką kampanię promocyjną. Będzie się ona pojawiać w internecie i radio, będą plakaty i billbordy informacyjne. Chcemy też, by w dzielnicach pojawiły się ponownie charakterystyczne żółte namioty Budżetu Obywatelskiego.
Tegoroczna edycja gdańskiego Budżetu Obywatelskiego jest już piątą. Na projekty mieszkańców przeznaczonych zostało 14 milionów złotych, w tym 2,8 miliona na projekty ogólnomiejskie i 11,2 miliona na projekty w dzielnicach.
Wnioski można było składać przez cały marzec. W kolejnych miesiącach były one weryfikowane przez urzędników pod kątem formalnym i merytorycznym. A pracy było niemało, ponieważ w tym roku padł rekord: gdańszczanie zgłosili aż 454 wnioski. Ze względów merytorycznych odrzuconych zostało jednak aż 95 projektów. Z kolei 33 wnioski zostały odrzucone ze względów formalnych, m.in. w przypadkach, gdy dokument nie został dostarczony do urzędu w wersji papierowej z wymaganymi podpisami mieszkańców lub nie został zarejestrowany w systemie elektronicznym.
Od 18 września do 2 października 2017 r. potrwa głosowanie na projekty przyszłorocznego BO.
PIECKI MIGOWO
1. Migowo 3 w 1
2. Rodzinna Gra Terenowa Piecki
3. Aktywne spacery z bobasem
4. DOM SĄSIEDZKI PIECKI-MIGOWO
5. Budowa placu zabaw przy ul. Wyrobka i Czecha (w bliskim sąsiedztwie szkoły przy ul. Marusarzówny) – kontynuacja inwestycji.
6. Bezpieczna Droga do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Gojawiczyńskiej 10
7. Sport i rekreacja dla każdego – od małego do dużego.
8. MIGOWSKA POLANA
9. Zagospodarowanie terenu przy Stawie Piekarnicza
10. Wydzielenie dodatkowych miejsc parkingowo-postojowych w dzielnicy Piecki-Migowo
11. Modernizacja ciągów pieszych, schodów oraz wybudowanie zjazdów dla wózków przy dojściu do kompleksu sportowo- rekreacyjnego.
(TG)