Dotychczasowe doświadczenia naszego miasta związane z segregacją odpadów pokazują, że dla mieszkańców jest to sprawa istotna. Dla jednych ze względu na dbałość o środowisko, inni doceniają korzyści ekonomiczne takiego rozwiązania. Niedbalstwo w tej kwestii nie tylko się nie opłaca, ale jest też szkodliwe dla środowiska, i – jak się okazuje – niemodne.
Bieżący rok jest ostatnim, w którym system gospodarki odpadami komunalnymi funkcjonuje w obecnym kształcie. Od roku 2020 będzie obowiązywała nowa umowa z firmą odbierającą odpady oraz wprowadzone zostaną zmiany w systemie wynikające z przepisów na poziomie krajowym. Odpady powstające w domu będziemy segregowali nie na 4, ale na 5 frakcji w następujący sposób:
– odpady bio (resztki żywności, obierki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie),
– tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe (do tej pory opakowania wielomateriałowe wrzucaliśmy do pojemnika na papier)
– makulatura,
– szkło,
– pozostałości po segregacji (dzisiejsze odpady zmieszane, ale bez odpadów ulegających biodegradacji).
Łatwo zauważyć, że tak jak w wielu miastach, do dotychczasowego zespołu pojemników dołączy pojemnik na odpady ulegające biodegradacji. Trafią tam odpady, które dotąd lądowały w pojemnikach na odpady zmieszane, ale kryją w sobie ekologiczny potencjał. W związku z tymi zmianami mogą zrodzić się wątpliwości.
Jednym z elementów związanych ze zmianami jest szeroko pojęta edukacja oraz poznanie opinii i wątpliwości mieszkańców. Na stronie internetowej poświęconej systemowi gospodarki odpadami komunalnymi w Gdyni www.wyrzucam.to dostępna jest krótka ankieta. Dotyczy nie tylko planowanych rozwiązań, ale też dotychczasowych doświadczeń związanych z segregacją odpadów. Jej wypełnienie nie zajmuje wiele czasu, a pozwoli zminimalizować uciążliwości związane z tymi zmianami. Można też umówić się na rozmowę o systemie gospodarki odpadami komunalnymi z pracownikami Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta, którzy do końca marca będą prowadzić badania ankietowe we wszystkich dzielnicach Gdyni. To doskonała okazja, by porozmawiać z fachowcem w nurtujących nas kwestiach, podzielić się opinią i pomysłami lub po prostu pogłębić wiedzę z tego zakresu.
Warto porozmawiać z ekspertem o wątpliwościach w kwestii segregacji odpadów. Gdzie od nowego roku wrzucimy skorupki jaj, a gdzie całe jajka, które nie są już świeże? Co zrobić z fusami po kawie, a co z zepsutym mięsem? Co z kartonem po soku, który kiedyś trafiał do makulatury? A jak postąpić z zatłuszczonym kartonem po pizzy? Na te pytania odpowiedzą eksperci. Pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta, którzy na co dzień zajmują się tematem odpadów, prowadzą badania ankietowe. To doskonała okazja, by porozmawiać z fachowcem w nurtujących nas kwestiach lub po prostu pogłębić wiedzę z tego zakresu.
Na spotkanie można umówić się w dogodnym terminie, dzwoniąc pod nr. tel. 58 77 23 501-507 lub wysyłając maila na adres: wyrzucamto@gdynia.pl.
mat.prasowe

fot. mat.prasowe