W piątek, 23 czerwca blisko 90 tysięcy gdańskich uczniów i uczennic rozpocznie wakacje. Tradycyjną ofertę opiekuńczo-wychowawczą przygotowały gdańskie szkoły podstawowe, które oferują tygodniowe turnusy dla blisko 10 tysięcy dzieci. Oferta wakacyjna to także zajęcia sportowe czy kulturalne. Ruszyły zapisy.

  • Jak co roku, przygotowaliśmy ofertę przede wszystkim dla najmłodszych dzieci. W gdańskich szkołach odbędą się półkolonie. Nie zabraknie także atrakcji i zajęć w instytucjach kultury oraz w ośrodkach sportowych – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Do współorganizacji letniego wypoczynku dla dzieci w mieście zaprosiliśmy także organizacje pozarządowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam do aktywnego spędzania wakacji, ale także do szkolenia się, chociażby podczas kursów ratowniczych czy korzystania z naszych gdańskich pływalni.
    W 70 gdańskich szkołach, w tym w 6 specjalnych, w okresie wakacyjnym zorganizowane zostaną bezpłatne półkolonie. W każdej grupie uczniów z klas I-III może uczestniczyć 15 dzieci, a od klasy IV po 20 dzieci. Każdy z zaplanowanych turnusów potrwa 5 dni. Dzieciom zapewniona zostanie opieka w wymiarze od 8 do 10 godzin. W ich trakcie najmłodsi będą spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu, czekać na nich będą atrakcje sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych. Nad Akcją Lato 2023 w każdej ze szkół czuwał będzie kierownik półkolonii.
    Zapisy odbywają się za pośrednictwem placówek od wtorku, 13 czerwca.
    Gdańskie Organizacje Pozarządowe mogły wystartować także w konkursie na organizację letniego wypoczynku. Na ten cel zabezpieczono 850 tysięcy złotych. W poniedziałek, 12 czerwca zebrana komisja rozstrzygnęła konkurs. Po ostatnich formalnościach opublikowane zostaną kolejne informacje dot. spędzenia czasu wolnego.

Pałac Młodzieży
Podczas wakacji w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbędą się półkolonie letnie w dwóch turnusach. Pierwszy w dniach 26-30 czerwca oraz drugi turnus w dniach 3-7 lipca. Uczestnikom zaprezentowany zostanie „Morski Świat”. Będą oni mogli zobaczyć z bliska żywe ryby, wybiorą się do muzeum na interaktywną wystawę, nauczą się morskiej piosenki, odwiedzą Akwarium Gdyńskie, a także będą mogli zaprezentować swoje talenty na różnorodnych „morskich” warsztatach. Półkolonie będą odbywały się od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 16.00.

  • Zapraszamy serdecznie na różnorakie zajęcia organizowane w całym mieście. Oferta Pałacu Młodzieży w sposób dosłowny odnosi się do miejsca, w którym na co dzień żyjemy, i które znajduje się w bliskim sąsiedztwie morskiego świata. Ten świat chcemy przybliżyć najmłodszym i edukować o właściwych sposobach dbania o środowisko i ekologię – mówi Bogumiła Bieniasz, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
    Dla najmłodszych przygotowano także warsztaty tematyczne w terminach: 26 czerwca -14 lipca. Obejmują one zajęcia: wokalne, instrumentalne (gitara, perkusja, keyboard), taneczne, grafiki komputerowej, robotyki, karate, judo, plastyczne, malarskie i krawieckie.
    Szczegóły można znaleźć na stronie: Pałacu Młodzieży.

Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego
W tym roku na zainteresowanych czekają zarówno bezpłatne zajęcia stacjonarne, jak i płatne obozy wyjazdowe. Do dyspozycji mieszkańców Gdańska będą bezpłatne zajęcia sportowe w ramach programu Dzielnicowe Centra Sportu. Do wyboru szereg dyscyplin o różnym poziomie zaawansowania m.in.: piłka siatkowa, piłka nożna, treningi biegowe, zajęcia siłowe. W programie także „miasteczko wakacyjne”, które działać będzie w dwóch terminach: 3-7 lipca (z wyłączeniem środy) oraz 21-25 sierpnia (z wyłączeniem środy). Każdy dzień będzie wypełniony aktywnościami sportowymi, rekreacyjnymi oraz turystycznymi. W programie m.in.: gra w kule boule, tworzenie rękodzieła, zajęcia na kajakach i deskach SUP, a także gry terenowe.
W planach jest także „miasteczko lekkoatletyczne”, które działać będzie w dniach 21-25 sierpnia (z wyłączeniem środy) w godzinach 10.00 – 14.00. Oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat. Każde dziecko, które będzie miało ze sobą wypełnioną zgodę opiekuna, weźmie udział w grach lekkoatletycznych. W programie m.in.: skoki w dal, ćwiczenia sprinterskie, wielobojowe rzuty piłkami lekarskimi, zabawy wytrzymałościowe oraz wiele innych atrakcji.
W tym roku po raz kolejny odbędą się kolonijne wyjazdy uczniów gdańskich szkół podstawowych do Hadli Szklarskich. Dwie grupy 45-osobowe, w tym uczniowie Szkół Podstawowych nr: 4, 58, 83 i 89, spędzą tygodniowe wakacje na południu Polski. W tym samym czasie do Gdańska przyjadą dzieci z Gminy Jawornik, które będą miały okazję wypocząć nad morzem.
W ramach programu „Akcja Lato” zorganizowany został również obóz sportowy w Człuchowie w terminie 17-28 lipca, dla dzieci w wieku 9-11 lat. W programie m.in. pływanie na deskach SUP, smoczych łodziach i kajakach pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Dzieci będą mogły skorzystać również z atrakcji w parku linowym i parku wodnym. Przewidziane są także gry i zabawy integracyjne m.in. biesiady przy ognisku z kiełbaskami, mini golf i wiele innych.
Szczegóły można znaleźć na stronie Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

Gdański Ośrodek Sportu
Letni odpoczynek warto spędzić także na sportowo. Sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku rozpocznie się w piątek, 23 czerwca, a od 1 lipca będzie działać już wszystkie dziewięć kąpielisk. Wizyta na plaży może mieć charakter aktywnego odpoczynku. Dla młodych plażowiczów, którzy chcą uprawiać sporty plażowe, przy każdym kąpielisku przygotowane zostaną boiska do siatkówki, piłki możnej oraz ręcznej.

  • W tym roku, w miesiącach wakacyjnych, zorganizujemy turnieje siatkówki na 28 boiskach, które będą ustawione w pasie nadmorskim. Jest to rekordowa liczba takich miejsc, bo siatkówka plażowa cieszy się bardzo dużą popularnością – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. – Dodatkowym miejscem, gdzie aktywności sportowe będą obecne przez całe wakacje, jest nasz Stadion Letni w Brzeźnie, czyli miejsce, które stało się już stolicą sportów plażowych. Praktycznie w każdy weekend będzie można podziwiać tam zawodników, którzy uczestniczą w turniejach rangi mistrzowskiej, a między tymi turniejami stadion będzie dostępny dla dzieci i młodzieży.
    Podczas gdy ratownicy będą strzegli życia i zdrowia plażowiczów na Kąpieliskach Morskich, przyszli ratownicy będą szkolić swoje umiejętności podczas zajęć, które odbywać się będą na Pływalniach Stogi (lipiec) i Osowa (sierpień). Szkolenia aspirujących ratowników odbywać się będą w środy, w godzinach 16.00 do 18.00. Formularze zgłoszeniowe będą dostępne na stronie internetowej Kąpielisk Morskich Gdańsk.
    W czerwcu, lipcu i sierpniu w dni powszednie można wypożyczać kajaki, rowery wodne oraz inny sprzęt do poruszania się po Motławie, w zamian za proekologiczną inicjatywę sprzątania śmieci i nieczystości wzdłuż znanych szlaków wodnych Motławy. Przystań Wodna Żabi Kruk zaprasza także w dni świąteczne oraz weekendy, kiedy można skorzystać również z jej komercyjnej oferty.
  • Zachęcam, żeby jak najbardziej aktywnie spędzać ten wakacyjny czas odpoczynku. W Gdańsku posiadamy wiele atrakcji, dużo miejsc, w których możemy uprawiać wszelkiego rodzaju sport. Alejki nadmorskie do jazdy na rolkach, otaczające miasto lasy do spacerów, czy wiele ścieżek rowerowych, to naprawdę doskonała infrastruktura do tego, żeby wypocząć podczas wakacji i po tych 2 miesiącach czuć się bardzo dobrze – mówi Adam Korol, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu.
    Szczegółowa oferta wakacyjnych aktywności dostępna jest na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu oraz gdańskich kąpielisk.

Zajęcia na flagowej jednostce Gdańska
W czerwcu i lipcu żaglowiec Generał Zaruski będzie spełniał swoją szkoleniową funkcję podczas kilkugodzinnych i kilkudniowych rejsów, podczas których będzie można zapoznać się z podstawami żeglowania i sprawdzić, czy ma się zadatki i predyspozycje, żeby zostać prawdziwym „wilkiem morskim”.
Szczegóły na stronie Generała Zaruskiego.

Hevelianum
Hevelianum zachęca do spędzenia wakacyjnego czasu w swoich dwóch lokalizacjach. Na Górze Gradowej będzie można wziąć udział w pokazach „Magiczny globus”, czyli seansach w mobilnym planetarium, a także w warsztatach „Tropem dinozaurów”, podczas których będzie można dowiedzieć się, co było w ich menu, czy miały pióra, jakich były rozmiarów, i które z nich miały zdolność termoregulacji. W programie także zwiedzanie z przewodnikiem „Fort Nocą, czyli spotkanie z duchami Góry Gradowej” oraz musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk.
Wakacje będzie można spędzić także w Domu Zdrojowym W programie m.in. ”Przyrodnicza ruletka”, czyli spacer z przyrodnikiem, podczas którego będzie można poznać różne aspekty otaczającego nas świata, „Tajniki zielnika”, czyli warsztaty, w czasie których uczestnicy odkryją bogactwo kształtów i kolorów, znajdujących się pod stopami. Zaplanowano także zwiedzanie z przewodnikiem Domu Zdrojowego pn. „Śladami dawnego kurortu”.
Szczegółowe informacje o ofercie na stronie Hevelianum.
Jak wakacje, to z kulturą

  • Poza tak liczną ofertą zajęć sportowych, edukacyjnych i półkolonii, warto zainteresować się ofertą przygotowaną przez wiele instytucji kultury, między innymi Muzeum Gdańska, które zachęca nie tylko bogatą ofertą zwiedzania, ale przygotowało także liczne spacery i gry terenowe – mówi Andrzej Kowalczys, Radny Miasta Gdańska. – Zainteresowani będą mogli poznać wszystkie tajniki naszego miasta, spotkać się z patrycjuszami czy mitologicznymi stworami, poznać świat fantazji, zwiedzić, a przy okazji jeszcze lepiej odkryć tajemnicze zakamarki.

Muzeum Gdańska
Zajęcia adresowane są do grup zorganizowanych (kolonie, półkolonie) i rodzin, niezależnie od wieku. Z oferty będzie można skorzystać w każdy dzień tygodnia od 24 czerwca do 31 sierpnia. W programie są 3 gry terenowe, 5 spacerów edukacyjnych po mieście i zwiedzanie zabytkowych oddziałów Muzeum Gdańska.
Biorąc udział w zajęciach, będzie można spotkać nie tylko lokalnych patrycjuszy, gdańskich uczonych czy polityków, ale też mitologiczne stwory, których tak wiele jest w otaczającej architekturze. Można Gdańsk zobaczyć, ale można również poznać.
Zajęcia prowadzone będą w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Wszystkie szczegóły dotyczące działalności edukacyjnej (w tym regulaminy i cenniki) dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Koszt uczestnictwa jednej osoby wynosi 10 zł. Opiekunowie grup zorganizowanych, jeden na dziesięciu podopiecznych, nie uiszczają opłaty.
Pełen program na stronie internetowej Muzeum Gdańska.
Wakacje w ŁAŹNI 1 i 2
Wakacje w ŁAŹNI to seria warsztatów interdyscyplinarnych, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zamieszkującej Gdańsk. Wakacje zostały podzielone na tygodniowe cykle warsztatowe — każdy dotyczy innych tematów i kwestii, podejmując zagadnienie kreatywności z różnych stron. Podczas warsztatów zapewniona jest opieka pedagogiczna.
Zajęcia rozpoczynają się 26 czerwca, a kończą 18 sierpnia. Trwają od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-15.00. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy. Uwaga! Na niektóre turnusy nie ma już miejsc.
Szczegóły:
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście, ul. Jaskółcza 1
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie, ul. Strajku Dokerów 5

Lato w stoczni
Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na warsztaty dzieci w wieku 6–10 lat, które spędzają wakacje na koloniach czy półkoloniach. Zapisy są tylko dla grup zorganizowanych. Liczba uczestników nie może przekroczyć 30 osób. Do wyboru będą trzy tematy warsztatów. Wystarczy wybrać i kupić bilet online. Bilet dla dziecka kosztuje 12 zł (1 opiekun na 10 osób, bilet bezpłatnie).

Gdański Szlak Wodociągowy – Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna
Noc Nietoperzy, Urodziny Króla Jana III Sobieskiego i inne atrakcje czekają na tegorocznych zwiedzających oryginalne gdańskie zbiornikowe trio – Gdański Szlak Wodociągowy.
Zbiornik Wody Stary Sobieski i Zbiornik Wody Kazimierz można odwiedzić do końca września, cieszący się olbrzymią popularnością i sympatią Zbiornik Wody Stara Orunia będzie dostępny do końca sierpnia. Wejście do każdego z rezerwuarów kosztuje 15 zł, zwiedzanie zbiornika Kazimierz jest bezpłatne. Dla osób, które zwiedzą trzy zbiorniki i zbiorą trzy naklejki, przewidziano nagrody w postaci puzzli. Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach z przewodnikiem, który jest źródłem unikatowej wiedzy.
Rezerwacja oraz zakup biletu na stronie internetowej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Spacery z lokalnymi przewodniczkami i przewodnikami
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacery po 8 dzielnicach Gdańska: Zaspie, Biskupia Górce, Dolnym Mieście, Nowym

Porcie, Oruni, Oliwie, Wyspie Sobieszewskiej i Aniołkach. Zaplanowano także spacery herstoryczne po Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką.
Zapisy będą dostępne od końca czerwca na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.

Kino na dachu
W wakacje można się także wybrać na seans w najpiękniejszym kinie plenerowym w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA wróci do Gdańska w dniach 7-9 lipca. Tegoroczna formuła zagarnie przestrzenie w różnych częściach miasta. Większa część festiwalu zagości w Parku im. Ronalda Reagana oraz na pobliskich boiskach szkół na Przymorzu Wielkim. Na zielonych terenach nadmorskiego parku widzowie zobaczą najciekawsze polskie i europejskie duże widowiska plenerowe, kameralne spektakle z pogranicza nowej sztuki cyrkowej, teatru tańca, ruchu, nowych mediów i lalkowe, korzystające ze środków ożywionej formy. Do Gdańska przyjadą artyści teatralni z Polski, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Danii i Ukrainy.
Głównymi tematami tegorocznej edycji FETY są: wspólne działanie, solidarność, bliskość i relacje międzyludzkie. Festiwal chce być nie tylko wydarzeniem rozrywkowym, ale odpowiadać również na najbardziej palące problemy współczesnego świata.

Biblioteka na plaży
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z Gdańskim Ośrodkiem Sportu od 1 lipca ustawi na gdańskich plażach specjalne sezonowe biblioteczki. Przygotowano ok. 500 książek. Wybór lektur będzie bardzo urozmaicony: od literatury pięknej, poprzez powieści obyczajowe, romanse, wciągające thrillery, aż po książki fantasy i science fiction. Nie zapomniano również o propozycjach dla dzieci i młodzieży.
„Biblioteka na plaży” ma zachęcać do spędzania czasu z lekturą i częstszego sięgania po książki. Zasada projektu jest prosta: wystarczy wybrać interesujący tytuł, oddać się lekturze, a następnie zwrócić książkę na regał, aby mogły skorzystać z niej inne osoby. Można także podzielić się własną książką i udostępnić ją w „Bibliotece na plaży”.
Lista punktów zostanie udostępniona wkrótce.

Pokazy fontanny Heweliusza z carillonem
Od 14 lipca do Starego Miasta powrócą koncerty znanego duetu Fontanny Heweliusza i carillonu kościoła św. Katarzyny. Plenerowe pokazy wody, światła i dźwięku będą odbywać się wieczorami w lipcowe oraz sierpniowe weekendy (od piątku do niedzieli, ok. godz. 21.15).
Fontanna Heweliusza to nowoczesne urządzenie, które umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych wizualnie obrazów wodnych i świetlnych. Zapewnia letnie orzeźwienie oraz miły wypoczynek gdańszczanom i turystom. Do tego kameralnego widowiska, w 2016 roku dołączył unikatowy gdański instrument – carillon Kościoła św. Katarzyny. Ten ostatni posiada 50 dzwonów i jest największym carillonem koncertowym w Polsce. Najpotężniejszy dzwon o imieniu „Katarzyna” waży dokładnie 2835 kg.
Repertuar koncertów i godziny rozpoczęcia pokazów można znaleźć na stronie gdańskich carillonów.

Lato z GAK
Domy kultury GAK przygotowały szeroką ofertę warsztatów, spotkań i wydarzeń artystycznych w różnych dzielnicach Gdańska.
Dom Sztuki GAK na Stogach wakacje zacznie tanecznym krokiem. Na dzieci i młodzież czekać będą Letnie Warsztaty Tańca, które poprowadzi Agnieszka Humięcka.
Przez całe wakacje organizatorzy zapraszają zarówno dzieci, jak i dorosłych do Letnicy i Gamy GAK. Tam na chętnych czekać będzie różnorodna oferta warsztatów. W lipcu uczestnicy zagłębią się w świat tworzenia smacznych, ekologicznych i zdrowych przetworów. W sierpniu odkryją historię i nieznane dotąd tajemnicę dzielnicy. Odbędą się także spacery po Letnicy. Całość wydarzeń zwieńczą uroczyste obchody Święta Dzielnicy.
Miłośnicy teatru, filmu i literatury chętnie skorzystają z oferty Plamy GAK na Zaspie. Przez całe wakacje trwać będą tam także m.in. Zielone Spotkania poświęcone książkom o tematyce ekologicznej. Lato w Plamie będzie zakończone seansami filmowymi w Kinie w Blokowisku, gdzie będzie można zobaczyć najlepsze filmy kina światowego.
W Brzeźnie będzie bardzo muzycznie i plastycznie. Na ciekawe wydarzenia zaprasza Projektornia GAK. W letnie wieczory w parku im. J.J. Haffnera odbędą się słynne już w całym Gdańsku koncerty muzyczne z cyklu Jodowanie. W tym roku wystąpią, między innymi, projekt muzyczny Jacka Prościńskiego, czyli wh0wh0 i zespół Abstractkultur. A na wielbicieli muzyki klasycznej czekają koncerty fortepianowe w ramach projektu Kurs na Klasykę. W Projektorni GAK nie zabraknie także warsztatów ruchowych i plastycznych.
Scena Muzyczna GAK przygotowała w Parku Oruńskim cykl koncertów Romantyka Fryderyka, gdzie w każdą niedzielę czerwca o godz. 12.00 wystąpią artyści, którzy wykonają utwory Fryderyka Chopina. Przez całe lato będzie tam także Teatr w samo południe z różnorodnymi przedstawieniami dla dzieci (wszystkie spektakle będą tłumaczone na PJM). Wieczorami z kolei Scena Muzyczna GAK zaprasza dorosłych na cykl koncertów w Amfitearze Orana.
O lato na Oruni zadbała też Stacja Orunia GAK, która przez cały lipiec organizuje Kulturalne środy. Podczas nich będzie można wziąć udział w warsztatach na świeżym powietrzu. A dla kinomanów przygotowała seanse filmowe dla całych rodzin.
Teatralnych emocji dostarczy Teatr GAK. Pod koniec zaprasza na spektakl „Kiedy słońce było Bogiem”. W lipcu odbędzie się na performatywne czytanie bajek – „Przyszła bajka do teatru”. Można też dołączyć do Teatru GAK podczas warsztatów „Poczuj i uwolnij emocje”.
Winda GAK przygotowała szereg wydarzeń muzycznych w Teatrze Leśnym: m.in. Festiwal Ireny Jarockiej, Alternatywny Las, Piknick Rockowy, koncert Ciechowski Symfonicznie i Gdańskie Noce Jazsowe.
Wyspa Sobieszewska to kierunek, którego nie można pominąć latem. Czekać tam będą warsztaty artystyczne przygotowane przez Wyspę Skarbów GAK. Nie zabraknie też wernisaży, wystaw i spektakli plenerowych w tym „O trzech zaklętych królewnach” w wykonaniu Teatru Lalki Tęcza.
Więcej informacji wkrótce pojawi się na podstronach i w mediach społecznościowych poszczególnych domów kultury GAK.
mat. prasowe