Wybraliśmy radnych dzielnic na nową kadencję
Mieszkańcy Gdańska wybrali radnych w swoich dzielnicach na nową, 5-letnią kadencję. Uśredniona frekwencja głosujących w całym mieście wyniosła 9,83 proc. W większości dzielnic najwięcej głosów zdobyli dotychczasowi liderzy, a więc przewodniczący zarządów dzielnic i ich zastępcy, a także przewodniczący rad dzielnic. Są też pewne zaskoczenia. Najwyższa frekwencja była w małych, dobrze zintegrowanych społecznie dzielnicach: Wzgórze Mickiewicza (26,91 proc.) i Rudniki (24,93 proc.). Najsłabsza – w obu częściach Wrzeszcza: w Górnym (5,56 proc.) i w Dolnym (5,51 proc.).
Kandydatka z Chełmu zdetronizowała wszystkich
Najwięcej głosów – wśród tych, którzy wygrali w swoich dzielnicach – odnotowali kandydaci, rzecz jasna, z dzielnic z dużą liczbą mieszkańców. Najlepszy wynik w całym mieście należy do kandydatki do rady dzielnicy Chełm Joanny Leszczyńskiej, która zdobyła 404 głosy. Na Chełmie świetny wynik, ale już drugie miejsce, osiągnęła Agnieszka Rezmer, która otrzymała 371 głosów.
Drugi wynik, wśród zwycięzców w dzielnicach, należy do Tomasza Struga, wieloletniego przewodniczącego zarządu dzielnicy Oliwa. Otrzymał on 298 głosów. Trzeci jest – debiutujący w tej roli – Maciej Świderski, który kandydował w Pieckach – Migowie i otrzymał 259 głosów. Czwarte miejsce należy do Bartosza Stefańskiego z Osowej, który zdobył 258 głosów. Najlepszą piątkę zamyka Łukasz Hamadyk, który kandydował w Nowym Porcie i otrzymał 256 głosów.
Frekwencja przekłada się na budżet dzielnicy
Na podstawie frekwencji głosujących w tych wyborach, a także liczby zameldowanych mieszkańców w dzielnicy, wyliczana jest co roku kwota rocznego budżetu dla danej dzielnicy. Kwota ta jest każdego roku aktualizowana – zmienia się bowiem liczba zameldowanych mieszkańców w poszczególnych częściach Gdańska. Zgodnie z obowiązującym obecnie miejscowym prawem, jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców to Rada będzie miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. – wówczas będzie to 15 zł. Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyć będzie ponad 16 proc. mieszkańców, Rada Dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca.
W wyborach do rad dzielnic mieszkańcy mogli głosować jedynie w miejscu, w którym są zameldowani lub znajdują się w spisie wyborców miasta Gdańska.
mat. prasowe
fot.gdansk.pl