Weryfikacja szczegółową projektów

Blisko trzy setki przygotowanych przez mieszkańców projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025 pozytywnie przeszło weryfikację ogólną. Teraz kolej na analizy techniczno-finansowe i warsztaty, podczas których twórcy będą dopracowywać swoje pomysły. Na realizację tych, które we wrześniowym głosowaniu zdobędą największe poparcie, w budżecie miasta zarezerwowano 12,6 mln zł.
Pierwszy etap – weryfikacja ogólna 294 projektów, które w ostatnich miesiącach przygotowywali i uzupełniali mieszkańcy, już za nami. Tym samym poprawnie złożone wnioski dzielnicowe i miejskie zostaną skierowane do analizy techniczno-finansowej. Wkrótce też odbędą się warsztaty dopracowywania projektów miejskich.
Projekty do BO2025 można było składać przez blisko miesiąc, od godz. 12:00 27 stycznia do godz. 11:59 25 lutego. W tej edycji nadesłanych zostało 311 projektów dzielnicowych oraz 11 miejskich: trzy w zakresie Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, a osiem w ramach Jubileuszowego Budżetu Obywatelskiego. Z zakończeniem etapu składania wniosków rozpoczęła się ich weryfikacja. Wszystkie wnioski były sprawdzane przez pracowników Laboratorium Innowacji Społecznych pod kątem formalnym, w tym m.in. poprawnego wskazania lokalizacji projektu i dołączenia niezbędnych załączników. Do dalszej weryfikacji skierowane zostały 284 projekty dzielnicowe, 8 miejskich JBO i 2 miejskie KBO. W przypadku jednego projektu zgodnie z decyzją dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych, został wydłużony czas weryfikacji.
Sprawdzaliśmy każdy projekt, a w razie stwierdzenia braków, kontaktowaliśmy się z ich autorami i autorkami z prośbą o uzupełnienia. Drugi etap weryfikacji będzie natomiast polegać na sprawdzeniu projektów przez urzędników odpowiednich komórek Urzędu Miasta lub jednostek miejskich. To bardzo ważny etap, bo w efekcie pod wrześniowe głosowanie trafiają tylko te projekty, które są możliwe do realizacji – mówi Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.
Jeśli na etapie weryfikacji szczegółowej okaże się, że realizacja złożonego projektu nie będzie możliwa w opisanym kształcie, urzędnicy skontaktują się z pomysłodawcami. Mailowo lub telefonicznie przedstawią propozycję niezbędnych zmian. Mogą one dotyczyć np. konieczności ograniczenia zakresu projektu, jeśli proponowana inwestycja przekracza wysokość kwoty w danej dzielnicy, lub zmiany lokalizacji, jeżeli podana działka została przeznaczona na inne cele. Autorzy i autorki będą mieć pięć dni na ewentualne uzupełnienia.
Trochę inna droga czeka natomiast projekty miejskie. Elementem weryfikacji szczegółowej będą bowiem warsztaty dopracowywania projektów. W trakcie tych spotkań urzędnicy przedstawią proponowany zakres zmian czy uzupełnień, a potem wspólnie z autorami dopracują ostateczną formę projektu. Wyniki oceny merytorycznej projektów poznamy do 26 czerwca.
Warto pamiętać, że jeśli projekt zostanie zweryfikowany negatywnie (uznany za niemożliwy do realizacji), autorzy i autorki będą mieć trzy dni robocze na złożenie odwołania od tej decyzji. Odwołane będzie można złożyć w wersji papierowej w siedzibie LIS (ul. Żeromskiego 31), w formie elektronicznej na adres bo@gdynia.pl, lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP lub e-Doręczeń. W treści odwołania należy opisać swoje zastrzeżenia dotyczące weryfikacji i jej wyników i uzasadnić swoją opinię. Ostateczne rozstrzygnięcie będzie należało do prezydenta miasta.
Na realizację pomysłów, które we wrześniowym głosowaniu zdobędą największe poparcie, w budżecie miasta zarezerwowano 12,6 mln zł.
Projekty dzielnicowe:
Dabrowa:
Sztuka w przestrzeni miejskiej. Artystyczne murale pod wiaduktem obwodnicy Trójmiasta przy ulicy Nowowiczlińskiej
Remont zniszczonego chodnika wzdłuż ul. Rdestowej (odc. Lukrecjowa – Oliwkowa) wraz z budową łączników do ścieżki rowerowej wzdłuż Rdestowej
Boisko przy ul. Kolendrowej – modernizacja
Kino dzielnicowe
Teatr letni
Kurs tańca towarzyskiego
Zakup książek, audiobooków oraz gier planszowych do biblioteki na Dąbrowie
Gry i zabawy z mapą i kompasem na Dąbrowie
Budowa torów do gry w minigolfa na terenie szkoły podstawowej nr 47 w Gdyni
Murale na wiaduktach w ciągu ulicy Nowowiczlińskiej pod Obwodnicą Trójmiasta
Festiwal zabawek dmuchanych na Dąbrowie
Karwiny:
Atrakcyjne darmowe wydarzenia kulturalne w Bibliotece Karwiny
Mikroszpaler 5 drzew alejowych przy ulicy Nowowiczlińskiej
Mikroszpaler 4 drzew przy ulicy Staffa (obok SP42)
Budowa odcinka drogi rowerowej omijającej przystanek Nałkowskiej (kier. Dąbrowa)
Sterylizacja/kastracja kotów wolnobytujących na Karwinach
Gry i zabawy z mapą i kompasem na Karwinach
Festiwal zabawek dmuchanych na Karwinach
Wielki Kack:
Podniesione przejście dla pieszych
Festyn Rodzinny przy Szkole Podstawowej nr 20
Zajęcia samoobrony dla kobiet – mieszkanek Wielkiego Kacka – prowadzone w systemie walki KRAV MAGA
Budowa chodnika wzdłuż części ulicy Sopockiej, od przystanku „Podleśna 02” do ścieżki leśnej
Mikroszpaler 6 drzew przy wjeździe w ulicę Gryfa Pomorskiego
Psi wybieg w Wielkim Kacku przy ulicy Szczęśliwej
Poszerzenie jezdni ul. Starodworcowej, zagospodarowanie pasa zieleni między jezdnią a chodnikiem (odc. Kręta – Stolemów) i remont chodnika wzdłuż dolnej jezdni (Kręta – Wschodnia)
Estetyczna rabata nasadzeń niskich na rogu ulicy Chwaszczyńskiej i Źródło Marii (obok Żabki)
Taneczna Biesiada Kaszubska w Wielkim Kacku
Nasadzenia zieleni przy ul. Puszczyka
Nasadzenia zieleni przy ul. Kacze Buki (obok Zielonej Laguny)
Boisko z placem zabaw i grillem na Kaczych Bukach oraz doposażenie placu zabaw na Fikakowie
Festiwal zabawek dmuchanych na Wielkim Kacku
Gry i zabawy z mapą i kompasem na Wielkim Kacku
Wypożyczalnia sprzętu turystycznego i outdoorowego
mat.prasowe
fot.gdynia.pl