Miasto przeciwnelikwidacji komisariatu

Ze względu na wady konstrukcyjne budynku, w którym mieścił się ten komisariat, w 2019 r. został on zamknięty, a pracujący tam policjanci zostali przeniesieni do komisariatu w Redłowie. Obecnie kilku policjantów tego komisariatu zostało delegowanych do służby w innych komisariatach.
Z odpowiedzi na interpelację posłów Rafała Siemaszki, Patryka Gabriela, Jacka Niedźwiedzkiego oraz Bartosza Zawiei z 4 marca 2025 r., Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że obecnie nie jest planowana budowa nowej siedziby komisariatu policji Gdynia-Karwiny, natomiast jest planowane wykonanie kompleksowych robót budowlano-remontowych w celu dopuszczenia dotychczasowego budynku tej jednostki do użytkowania.
Jednocześnie Komenda Główna Policji poinformowała, że w celu poprawy warunków lokalowych oraz komfortu pracy policjantów i pracowników rozważa podział struktury organizacyjnej komisariatu policji w Gdyni-Karwinach na trzy istniejące już komisariaty, tj. w Gdyni-Śródmieściu, Redłowie i Chwarznie. Jak podkreśliła KGP, takie zmiany struktury organizacyjnej wskazanych komisariatów nie spowodują zmniejszenia liczby policjantów kierowanych do służby, a więc nie wpłyną na pogorszenie bezpieczeństwa mieszkańców Karwin.
Odmiennego zdania są władze Gdyni. Są one przeciwne likwidacji komisariatu policji Gdynia-Karwiny, ponieważ w opinii władz miasta wpłynie ona niekorzystnie nie tylko na mieszkańców Karwin, ale również mieszkańców Małego Kacka, Wielkiego Kacka oraz Dąbrowy, a więc łącznie 45 000 gdynian. Co więcej, stoi to w sprzeczności z oczekiwaniami mieszkańców domagających się zwiększenia liczby patroli w dzielnicach.
Likwidacja komisariatu może wywrzeć negatywny wpływ w szczególności na poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dzielnicowe jednostki policji utrzymują stały i bezpośredni kontakt z mieszkańcami, co sprzyja lepszej znajomości specyfiki danego rejonu oraz problemów lokalnej społeczności. Ponadto niekorzystnie wpłynie na dostępność służb na potrzeby lokalnej społeczności w zakresie szybkości podejmowanych interwencji w reakcji na zgłoszenia zdarzeń pilnych, tj. dotyczących przypadków bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia i mienia oraz możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z dzielnicowymi – wyjaśnia Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
W celu zachowania struktury komisariatu na Karwinach prezydent miasta Aleksandra Kosiorek skierowała do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku pismo, w którym wyraziła stanowczy sprzeciw planowanej jego likwidacji. Prezydent zawnioskowała również o ponowne rozważenie zmian organizacyjnych struktur KMP w Gdyni i podległych jednostek, uwzględniających głos samorządu oraz mieszkańców w procesie podejmowania decyzji dotyczących spraw bezpieczeństwa publicznego.
Władze Gdyni zamierzają też przychylić się do prośby komendant gdyńskiego garnizonu, która poprosiła o przekazanie Policji pomieszczenia na Karwinach, w którym dzielnicowi dwa razy w tygodniu mieliby pełnić dyżury. Spełnienie tej prośby jest jednak uzależnione od tego, czy uda się znaleźć w zasobach miasta odpowiedni lokal.

mat. prasowe