Ekologia, żagle i dobra zabawa

dzieciaki

dzieciaki
Dzieciaki łączą naukę z zabawą (fot. ZS nr 10)

Na nudę z pewnością nie narzekają uczniowie Zespołu Szkół nr 10. Dzieciaki wraz z nauczycielami włączyli się w liczne akcje i działania prospołeczne.
Szkoła duży nacisk kładzie na bezpieczenstwo uczniów, więc kiedy pojawiła się okazja przeszkolenia części grona pedagogicznego, nauczyciele natychmiast z niej skorzystali.
– Dziesięcioro nauczycieli z naszej szkoły wzięło udział w rewelacyjnym szkoleniu w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej – opowiada Grażyna Wojciechowska, dyrektor placówki. – W ciągu 12 godzin pani Kasia w profesjonalny sposób wprowadziła nas w tajniki udzielania pomocy poszkodowanym. Nauczyciele ćwiczyli pod jej czujnym nadzorem udzielanie pomocy w przypadkach, które mogą się teoretycznie zdarzyć w szkole lub podczas wyjść, wycieczek.
Wraz z nimi szkolenie przeszły pani wicedyrektor Dorota Redzik oraz dyrektor Grażyna Wojciechowska.
Środowisko i zdrowa żywność
Ponadto uczniowie i nauczyciele bardzo aktywnie włączyli się w akcję ochrony środowiska. Do szeroko zakrojonych działań pani M. Czyż, A. Mikołajczyk, T. Lejman i K. Zimnej włączyła się też pani J. Szadkowska. Uczniowie pod jej kierunkiem przygotowali wystawę pod hasłem „Zatrzymaj się, zobacz, pomyśl, działaj”. Na plakatach znajdowały się informacje o skutkach zdrowotnych palenia śmieci, o sposobach gospodarowania odpadami, o segregacji. Rodzice mogli też obejrzeć sugestywny film „Midway”, ukazujący skutki wyrzucania odpadów dla ptaków. Wystawa funkcjonuje nadal, dzieciaki bardzo często zatrzymują się i komentują informacje eksponowane na plakatach.
Z kolei uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Anity Tokarskiej i wychowawców wzięli udział w projekcie Piramida Żywienia.
– W praktycznym działaniu zdobyły umiejętności i wiedzę w zakresie racjonalnego odżywiania – dodaje pani dyrektor. – Wypracowały też nawyk estetycznego i higienicznego przygotowywania posiłków. Maluchy komponowały własne musli z różnych ziaren, owoców i zbóż, rozwiązywały rebusy, krzyżówki i podczas dobrej zabawy zdobywały wiedzę i praktyczne umiejętności tak bardzo potrzebne w życiu.
Z dynią w tle
Halloween to okazja do niezłej zabawy, tworzenia arcydzieł z dyni i oczywiście przebierania się i robienia figli. Tak działo się podczas przerw 30 października. Sporo dzieci przebrało się, kilkoro miało przepięknie wymalowane twarze, wszystkie się dobrze bawiły.
– A praca przy dyniach to nie tylko zabawa, ale świetne ćwiczenia motoryki małej, rozwijanie wyobraźni, okazja do wspólnych działań z rodzicami – wylicza G. Wojciechowska. – Sprzyja ona również budowaniu zgranego zespołu klasowego i czyni uczęszczanie do szkoły przyjemnym. Nasze dzieciaki lubią szkołę między innymi dlatego, że wiele treści programowych realizują w formie zabawy, działania, przeżywania i tworzenia.
Oczywiście tradycyjnie, również w tym roku szkolnym, odbyło się ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej na ORP Błyskawica. Wszyscy byli przejęci uroczystością. Maluszki dzielnie odpowiadały na pytania z wiersza „Kto ty jesteś…”. Następnie przedstawiciele klas złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Uroczystość została przygotowana przez wychowawców klas pierwszych: Beatę Biernacką, Krystynę Fiertek i Karolinę Pop we współpracy z samorządem uczniowskim. Program dostosowany był do możliwości dzieci, bez zbędnych dłużyzn, dopracowany w szczegółach. Po uroczystości był czas na sesję zdjęciową
Pod żaglami
Natomiast uczniowie najmłodszych klas, dzięki aktywności Anny Matuszczak spotkali się z „ambasadorami” żeglarstwa: Maciejem Grabowskim i Marcinem Czajkowskim. Ci sławni żeglarze przyprowadzili ze sobą Tytusa Butowskiego, członka Gdynia Sailing Team, tegorocznego mistrza Europy w klasie Optimist, ucznia klasy VI. Panowie opowiedzieli uczniom o magii żeglowania oraz zachęcali do wstąpienia w szeregi żeglarzy, ubiegania się o członkostwo w gdyńskich szkółkach żeglarskich. Zaprezentowali ciekawy film, a także wiele zdjęć z zawodów i wyjazdów. Opowiadali o sukcesach młodych gdyńskich zawodników. Następnie zachęcili do udziału w konkursie, rozdając dzieciom ulotki i gadżety reklamowe. „Gdynia na fali” to projekt miejski promujący żeglarstwo i aktywny wypoczynek, którego inauguracja odbyła się w karwińskiej szkole. W spotkaniu uczestniczyła Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny oraz dyrektor szkoły Grażyna Wojciechowska. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chętnie odpowiadały na pytania. Niemalże wszystkie maluchy wyszły ze spotkania z wiarą, że bedą w przyszłosci mistrzami Europy, jak Tytus.
– Dziękujemy pani Ani Matuszczak za jej zaangażowanie, dzięki któremu nasza szkoła przystąpiła do projektu „Gdynia na fali” – zaznacza pani dyrektor.
(kod)