Porażka Żabianki

pachołek

pachołek
Żabianka nie zwyciężyła na własne projekty, ale wielu mieszkańców poparło Nowy Pachołek w Oliwie. Fot. t

Są już wyniki głosowania nad projektami w pilotażowym projekcie Budżet Obywatelski. Do realizacji przechodzi 27 projektów na łączną (szacunkowa kwotę) 9 960 475 zł. W głosowaniu udział wzięło 51 038 osób co stanowi 13,6 proc. uprawnionych. Wśród głosów przeważały te oddane przez kobiety: 28 850, z kolei w głosowaniu wzięło udział 22 188 mężczyzn.
– Mieszkańcy Gdańska wykonali kawał świetnej roboty. Nie dość, że mieli wiele świetnych pomysłów, to jeszcze w przypadku każdego namówili co najmniej 15 mieszkańców, by złożyli pod nim podpisy ze swoim poparciem, a potem jeszcze wypełnili formularze i zgłosili je do konkursu – chwali Piotr Kowalczuk, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. inicjatyw i konsultacji społecznych.
Średnia wieku osób składających wnioski wyniosła 45 lat. Więcej wniosków (212) złożyły kobiety, niż mężczyźni (202).
– To fantastyczny wynik – powiedział o frekwencji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Dziękuje tym, którzy głosowali, że los miasta nie był im obcy. A tych, którzy w pierwszym obywatelskim budżecie nie zagłosowali, zapraszam do następnych edycji.
Przypominamy głosowanie nad wnioskami do Budżetu Obywatelskiego trwało 14 dni – od 10 lutego. Głosowano na 307 wniosków w 6 okręgach wyborczych. Pula na inwestycje w każdym z nich to 1,5 mln zł. W sumie w całym Gdańsku do rozdysponowania jest 9 mln zł.
– Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska i Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zajmą się teraz organizacją i rozstrzygnięciem przetargów dla wygranych projektów. Realizacja inwestycji odbędzie się jeszcze w tym roku – podkreśla Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.
Szósty Okręg Konsultacyjny – Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór,
Osowa, Matarnia, Kokoszki: 2088 głosów, nr 50, 305 000 zł – Skatepark Osowa, 1780 głosów, nr 57, 485 000 zł – Nowy Pachołek w Oliwie, 1723 głosów, nr 38, 250 000 zł – Budowa obiektów socjalnych dla obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej Nr 81 w Gdańsku Osowie. 1650 głosów, nr 8, 500 000 zł – Budowa zadaszeń nad wybiegami dla psów w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Gdańsku. Łącznie 1 540 000 zł. Ani jeden projekt nie zwyciężył na rzecz samej Żabianki.
– Ale i tak fajnie, że będzie zrobiony Nowy Pachołek – cieszy się Romana Puzdrowska z Żabianki. Głosowałam na ten projekt, bo warto.
Pachołek – symbol Oliwy. Od wielu lat zaniedbany i niedostępny, może znowu nabrać uroku. Mieszkańcy okręgu sprawili wspólnie, że to miejsce stanie się przyjazne mieszkańcom!
Dzięki państwa głosom w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014 już w tym roku na szczyt Pachołka będą prowadzić nowe, równe schody. Pojawią się eleganckie latarnie, ławki oraz urządzenia dla starszych i plac zabaw dla dzieci.
Oliwa, niegdyś kurort, ma szansę znowu pełnić tę funkcję. Dzięki odnowieniu zniszczonych schodów na Pachołek, mieszkańcy i turyści chętniej będą odwiedzali wzgórze. Po przejściu nową „leśną ścieżką zdrowia” będzie można odpocząć na ławkach, sympatycy gier strategicznych w tym czasie rozegrają partyjkę szachów, a młodsze pokolenie skorzysta z nowych zabawek na placu zabaw.
(t)