Honorowi dawcy na Karwinach

krew1

krew1krew2

Ambulansowa akcja poboru krwi odbyła się przy kościele p. w. św. Jadwigi na Karwinach. Akcja, organizowana przez Stowarzyszenie KrewAktywni, jest odpowiedzią na dramatyczny brak krwi.
W okresie wakacyjnym jest dużo mniej dawców krwi, a z powodu większej ilości wypadków jest na nią większe zapotrzebowanie. Z powodu braku zapasów krwi wiele operacji jest przekładanych na późniejszy okres.
Dramatyczne braki
Poziom zapasów w Banku Krwi w Gdańsku jest alarmująco niski. Brakuje właściwie wszystkich grup krwi. Wakacje to okres, w którym mniej osób oddaje krew. Ludzie jeżdżą na urlopy i trudniej jest dostać w pracy wolny dzień na oddanie krwi, nie ma też zbiórek krwi przy szkołach średnich i uczelniach. Do tego zwiększa się ilość wypadków komunikacyjnych, a przez to zwiększa się potrzeba na krew.
– To bardzo ciężki okres dla pacjentów – podkreśla Lechosław Dzierżak ze Stowarzyszenia KrewAktywni. – Ci, którzy mogą poczekać, mają operacje i zabiegi przesuwane na późniejszy termin, a to na pewno nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie.
Znajdź chwilę…
Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-60 lat, ważąca powyżej 50 kg i legitymująca się dokumentem ze zdjęciem i numerem PESEL. Na oddanie krwi nie przychodzimy na czczo – należy zjeść śniadanie i można wypić kawę. Przed oddaniem krwi każdy jest dokładnie przebadany. Oddaje się 450 ml krwi pełnej. Cała procedura trwa około 30-45 minut (samo oddanie około 7 minut). Honorowemu krwiodawcy w dniu oddania krwi przysługuje dzień wolny od pracy, dostaje również posiłek regeneracyjny w postaci 8 czekolad.
Na co dzień krew można oddawać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15-12.30 w Gdyni Redłowie, przy ul. Powstania Styczniowego 9b (budynek obok Instytutu Chorób Morskich i Tropikalnych). W dniu oddania dawcy przysługuje dzień wolny od pracy i szkoły (na zasadach zwolnienia lekarskiego).
(kod)