Osobowość Roku!

bohater1

bohater1
Wojciech Spisak realizuje się także jako honorowy krwiodawca
(fot. Stow. Krewaktywni)

Wojciech Spisak – młody mieszkaniec Gdyni – został właśnie uhonorowany tytułem “Osobowość Roku 2013”.
O przyznaniu tego wyróżnienia zdecydowała Rada Dzielnicy Dąbrowa, w uznaniu za bohaterską postawę nagrodzonego. Przede wszystkim doceniono bezinteresowne, ofiarne i profesjonalne działanie przy udzielaniu pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia ludzi po katastrofie drogowej, która wydarzyła się w kwietniu ub. r. Wówczas ciężarówka jadąca z nadmierną prędkością z Estakady Kwiatkowskiego staranowała trolejbus na ul. Morskiej, niszcząc także jadący za nim bus. Zginęły dwie osoby, a dziesięć zostało rannych.
Świadkami wypadku były osoby, które nie straciły głowy i nie zastanawiając się długo, ruszyły na pomoc poszkodowanym. Jednym z tych cichych bohaterów tamtych wydarzeń był właśnie 20-letni wówczas Wojciech Spisak. Bez chwili wahania włączył się do akcji ratowniczej.
W pobliżu znalazł się przypadkowo. W chwili wypadku wracał właśnie do domu po nieudanym podejściu do egzaminu na prawo jazdy. Gdy zobaczył, co się stało przy Estakadzie, od razu ruszył na pomoc. Jako, że od najmłodszych lat jest harcerzem, więc dobrze zna techniki udzielania pierwszej pomocy.
– Nie zastanawiałem długo, to był impuls – stwierdził. – Na miejscu liczyła się każda para rąk.
Prowadził reanimację, co zarejestrowała kamera monitoringu miejskiego. Do czasu przybycia karetek zajmował się najciężej rannymi, potem pomagał opatrywać osoby mniej poszkodowane.
Jego działania zostały docenione zaraz po akcji przez Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni. A niedawno dokonania skromnego gdynianina wyróżniła także Rada Dzielnicy Dąbrowa. W uzasadnieniu radni zaznaczyli, że doceniają całokształt dokonań pana Spisaka, w tym także nieustanne zainteresowanie sprawami dzielnicy, nieocenioną pomoc w roli wolontariusza podczas organizowanych wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz edukacyjnych, w które bohater włącza się na co dzień.
(kod)
bohater2

Bohater podczas uroczystego przyznania tytułu „Osobowość Roku” (fot. RD Dąbrowy)