Na nudę – biblioteka!

biblioteka1

biblioteka1
W bibliotece nie sposób się nudzić                               (fot. MBP Gdynia)

W karwińskiej „Bibliotece pod Makami”, czyli Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej wiele się dzieje. Placówka włączyła się m. in. do akcji „Narodowe Czytanie”.
Wcześniej filia uczestniczyła w projekcie „Teatrzyk zajechał do Gdyni”. W ramach projektu dzieci mogły obejrzeć spektakle: „Śpiąca Królewna” i „Przygody pingwinka”.
Odbyło się także spotkanie autorskie. Jego bohaterką była Anna Czerwińska-Rydel – laureatka licznych nagród (m. in. Feniks, Pomorska Nagroda Artystyczna, Książka Roku IBBY i inne), stypendystka Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej. Ciekawe były również wakacje w bibliotece. Przez cały lipiec i sierpień dzieci i młodzież uczęszczały na zajęcia liczne gry, zabawy, konkursy i warsztaty.
W placówce prężnie działa Gdyński Klub Rodzica. Jesteś rodzicem dziecka w wieku 0-3 lat i zastanawiasz się, jak wypełnisz czas podczas urlopu rodzicielskiego i wychowawczego? Chcesz poznać innych rodziców z dzielnicy, poznać kreatywne sposoby na zabawę z dzieckiem a malucha zacząć uczyć funkcjonowania w grupie? Musisz dowiedzieć się więcej o projekcie „Gdyńskie Kluby Rodzica”, a w szczególności o klubie na Karwinach.
Ponadto filia bierze udział w akcji „Narodowe Czytanie”. To zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W zeszłym roku bohaterem akcji był Aleksander Fredro. W tym roku chodziło o wspólne czytanie fragmentów książek Henryka Sienkiewicza.
Hasłem przewodnim czytania w Filii nr 14 było: „Piękna, dzika Afryka widziana oczami Henryka Sienkiewicza”. Wszystko to na podstawie powieści „W pustyni i w puszczy’’, przeznaczone dla dzieci w wieku 6 – 12 lat.
(kod)