Ku pamięci Sybiraków

sybirak

sybirak
Uczniowie uczcili Dzień Sybiraka wycieczką do Szymbarka       (fot. ZS nr 13)

W Zespole Szkół nr 13 miało miejsce podniosłe wydarzenie. Tego dnia odbył się zjazd Sybiraków, którzy spotykają się w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę.
Sybiracy z całego świata zbierają się najpierw w Gdańsku, pod pomnikiem Golgoty Wschodu, na Cmentarzu Łostowickim, a następnie obchody przenoszą się do Szymbarku na Kaszubach. Teren, na którym odbywa się Światowy Dzień Sybiraka należy do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. To miejsce ukazujące w niezwykły sposób historie Sybiraków. Można tam zobaczyć Dom Sybiraka przywieziony z Syberii (budowany ok. roku 1765), pociąg którym wywożono Polaków na zsyłkę podczas II wojny światowej, repliki łagrów, kościół im. św. Rafała Kalinowskiego, w którym znajdują się liczne pamiątki podarowane przez Sybiraków. W spotkaniach bierze udział każdorazowo ponad 5 tysięcy osób.
Nasi w Szymbarku
Podczas uroczystości w Szymbarku szkołę z Karwin reprezentowała klasa IGD. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję obserwować przebieg uroczystości oraz spotkać znane osoby np. prezydenta Lecha Wałęsę czy córkę generała Andersa. Oprócz tego można było podziwiać zgromadzone eksponaty, w tym najdłuższą deskę świata, czy domek do góry nogami. Pogoda również dopisała, więc wszyscy wrócili do domów zadowoleni i pełni wrażeń. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.
Wcześniej, w 75. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz z okazji „Dnia Sybiraka”, odbyła się uroczystość z udziałem gdyńskich Sybiraków, Rodziny Katyńskiej oraz prezydenta miasta Wojciecha Szczurka pod pomnikiem „W Hołdzie Zesłańcom Sybiru”. W kościele p. w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej została odprawiona uroczysta msza św. Następnie Uczniowie i pedagodzy z ZS nr 13 byli świadkami przemarszu pod pomnik przy ul. Armii Krajowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
W lesie
Karwińscy uczniowie wykazują się nie tylko patriotyzmem, ale także troską o ekologię i czystość środowiska. Uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata” pod egidą Urzędu Miasta w Gdyni. Klasa IIIC SP z ZS nr 13 posprzątała podwórko szkolne, a uczniowie klas VIA, I gimn.C i II gimn.A zajęli się terenem leśnym, przyległym do ulic Porazińskiej i Makuszyńskiego w bliskim sąsiedztwie osiedli.
– Trudno uwierzyć, ale duże pojemne worki zapełniły się w szybkim tempie – relacjonują organizatorzy. – Las potrzebuje naszej pomocy. Takie akcje są bardzo potrzebne.
(kod)