Mieszkania komunalne na Chełmie

mieszkania

mieszkania
Gdańsk jest liderem w budowie mieszkań komunalnych. Fot. t

Kolejne mieszkania komunalne powstaną na granicy Chełmu i Oruni. W poniedziałek 6 października wmurowano kamień węgielny pod budowę zespołu budynków przy ul. Madalińskiego.
– Wielu mieszkańców Gdańska nie stać na zakup własnego lokum, wielu młodych ludzi przyjeżdża do naszego miasta, choćby dlatego, że znalazło tu pracę. I dlatego potrzebujemy nowych lokali, które moglibyśmy im zaoferować. Dlatego chciałbym, by inwestycji takich jak ta, było jak najwięcej – powiedział w trakcie uroczystości Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
– Pierwsze lokale powinny być gotowe do zasiedlenia we wrześniu 2015 roku. Zamieszkają w nich 42 rodziny – dodała Aleksandra Krzywosz, Prezes Zarządu Gdańskiej Infrastruktury Społecznej Sp. z o.o.
Mieszkania powstaną w ramach III etapu Programu budowy mieszkań komunalnych, który realizowany będzie w latach 2014 – 2018. W ramach inwestycji powstanie siedem budynków mieszkalnych jednoklatkowych po 12 lokali z podpiwniczeniem, czyli w sumie 84 mieszkania „pod klucz” o łącznej pow. użytkowej ok. 3.210 m².
Na terenie inwestycji znajdą się również: dojścia do budynków i mieszkań na parterze przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, 70 miejsc postojowych dla rowerów, w tym 42 zadaszone i plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń rekreacyjna. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 15 mln zł.
Gdańska Infrastruktura Społeczna Sp. z o.o. powstała w 2006 roku. Do zadań Spółki należy budowa mieszkań i budynków użyteczności publicznej. Gdańsk jest, w skali kraju, absolutnym liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych. Oprócz działalności Towarzystw Budownictwa Społecznego (GTBS i TBS Motława) budową mieszkań komunalnych zajmuje się spółka celowa Gdańska Infrastruktura Społeczna. Nowe lokale pozyskiwane są także w ramach programu „mieszkania za grunt”.
Obecnie na mieszkanie komunalne oczekuje w Gdańsku ok. 2,3 tys. rodzin, w tym 1,6 to oczekujący na lokal socjalny. Kolejka oczekujących na mieszkanie od kilku lat obniża się – w 2010 roku kolejka liczyła ok. 3,5 tys. rodzin. Kolejka maleje powoli, bo choć Gdańsk przoduje w skali kraju w ilości nowooddawanych lokali komunalnych, to w „ogonku” ustawiają się ciągle kolejni potrzebujący.
(tg)