Bezpieczne dzieciaki

pitstop

pitstop
Dzieciaki szalały na gokartach (fot. ZS nr 10)

Pierwszoklasiści z gimnazjum w Zespole szkół nr 10 mieli okazję odwiedzić gdyński „Pitstop”. Uczniowie wzięli udział w warsztatach wychowania komunikacyjnego organizowanych w ramach akcji „Bądź bezpieczny na drodze”.
W dyskusji z policjantem dowiedzieli się, czym grozi niefrasobliwość pieszych i jak wiele ryzykują na co dzień przekraczając ulicę. Dzięki obrazowemu tłumaczeniu doszli do wniosku, że jednak warto podczas przejażdżki rowerowej nosić kask, a po zmroku elementy odblaskowe. Mieli też okazję poznać prawa i obowiązki pieszego. Po części edukacyjnej uczniowie wzięli udział w wyścigach gokartowych, które przyniosły wiele emocji.
Dziecięca akademia
Uczniowie z pewnością nie narzekają na nudę. Już piąty rok szkoła bierze udział w Programie „Polska Akademia Dzieci”. PAD to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny uniwersytet prowadzony przez dzieci i dorosłych wykładowców. Bierze w nim udział 47 małych studentów z klas 1 – 3 z karwińskiej Szkoły Podstawowej. Liczba ta jest ograniczona tylko i wyłącznie z powodu limitu miejsc w autokarze, którym dzieci są dowożone. Uczniowie brali udział w wykładzie inauguracyjnym, prowadzonym przez wiceprezydenta Gdyni Michała Gucia. Wysłuchały wykładu 14-latka z gimnazjum w Kobylnicy na temat równi pochyłej oraz wykładu podróżniczki Martyny Skury na temat „Podróżować, odkrywać świat”. W tym roku wykłady odbywają się w Centrum Nauki Experyment.
Uroczyste otrzęsiny
Gimnazjalni pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci do ZS nr 10. Miało to miejsce podczas „Bonifacji”, czyli gimnazjalnych otrzęsin. „Koty” miały do wykonania szereg zadań, aby udowodnić, że zasługują na miano ucznia Gimnazjum nr 15. Pierwszym z zadań, jakie czekało na pierwszaków było wygłoszenie kilku życzliwych zdań na temat drugiej klasy pierwszej. Następnie przedstawiciele klas musieli zwinąć poplątany wcześniej motek wełny, co wymagało sprytu i szybkości oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych i zaskakujących okolicznościach. Kolejnym zadaniem było narysowanie portretu jakże ważnej dla każdego kociaka dostarczycielki mleka – krowy. Aby utrudnić pierwszoklasistom zadanie i sprawdzić umiejętność współpracy, ich oczy zostały zasłonięte, za to podczas rysowania mogli korzystać z pomocy kolegów i koleżanek.
Dzieciaki w telewizji
Trudnym zadaniem było przedstawienie scenki o tolerancji. Uczniowie mieli możliwość przygotowania się do tego zadania wcześniej co zaprocentowało dopracowanym występem. Okazało się, że wśród najmłodszych uczniów gimnazjum jest kilka aktorskich talentów. Na zakończenie uczniowie złożyli ślubowanie w obecności pani dyrektor Grażyny Wojciechowskiej oraz patronki szkoły, królowej Jadwigi. Po części oficjalnej czekał na nich słodki poczęstunek oraz dyskoteka.
Natomiast trzecioklasiści z wychowawczynią odwiedzili niedawno siedzibę TVP w Gdańsku. Uczniowie w czasie wizyty byli w studiu nagrań Panoramy, gdzie mogli poczuć się jak prezenterzy. Zobaczyli także reżyserkę i wiele ciekawych miejsc. Rekwizytornia zrobiła na dzieciach największe wrażenie – ilość przedmiotów i ich pochodzenie wywołało zachwyt. Po rozmowie z prezenterem Sławomirem Siezieniewskim wieczorem wszyscy z zainteresowaniem oglądali Panoramę.
(kod)