Młodzi pamiętają o wojnie

pamiec

pamiec
Scenki z powstania                                                                                      (fot. ZS nr 13)

W siedemdziesiątą rocznicę Powstania Warszawskiego, młodzież z Zespołu szkół nr 13, w ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Nie możemy o nich zapomnieć”, przypomniała pozostałym uczniom o „Warszawskich Termopilczykach”.
– Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy! Żołnierze stolicy! Wydałem dziś, 1 sierpnia 1944, upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski – najeźdźcą niemieckim – te słowa, wypowiedziane przez dowódcę Armii Krajowej, generała Tadeusza Bora-Komorowskiego zapoczątkowały wybuch Powstania Warszawskiego, w trakcie którego słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 r.
Dzieje Powstania Warszawskiego zostały przedstawione przez młodzież z ZS nr 13 w formie inscenizacji prezentującej przebieg walk. Można było śledzić losy młodych ludzi walczących w powstaniu i poświęcających swoje życie oraz ich rodzin. Realizmu dodawały wspaniałe dekoracje wykonane przez uczniów również w ramach projektu oraz wiele autentycznych rekwizytów pochodzących z czasów II wojny światowej.
Oko w oko z politykiem
Na tym nie koniec. W ZS nr 13 wiele się dzieje. Odbyło się spotkanie z Andrzejem Celińskim. Klasa III gimnazjum wybrała się do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Na miejscu uczniowie spotkali się ze znanym politykiem, który opowiedział im o swoim życiu i działalności politycznej. Dowiedzieli się m. in., że był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie oraz uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Zwiedzając muzeum, obejrzeli wystawę poświęconą historii Solidarności. Do prezentacji wykorzystano tradycyjne metody ekspozycji, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak projekcje przestrzenne i elektroniczne.
pamiec2

Szkolny konkurs piosenki   (fot. ZS nr 13)

Z kolei na miejscu, w szkole, odbyła się kolejna edycja konkursu piosenki obcojęzycznej Schoolwizja. W tym roku szkolnym uczestnicy wykonywali utwory słynnego, szwedzkiego zespołu Abba. Na szkolnym kanale w serwisie YouTube można obejrzeć wyróżniony utwór SOS w wykonaniu dziewcząt z klasy III gim A.
Konkurs różańcowy
Po zaciętej rywalizacji znane są także wyniki konkursu różańcowego. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim: poprawność wykonania, oryginalny pomysł, samodzielność wykonania. Szczęśliwi laureaci to: 1 miejsce – Bruno Kester V d, 2 miejsce – Agnieszka Surawska IV a, 3 miejsce – Maciej Kot IV c.
Dodatkowo wyróżnienia otrzymali: Amelia Bożyk IV c, Urszula Wiercińska IV a, Anna Putyrska IV d, Aleksandra Putyrska IV a, Julian Wordaszko V d, Jakub Wiśniewski IV b, Michał Okuniewski IV a. Nagrody i dyplomy wręczali katecheci na lekcjach religii. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

(kod)