Otrzęsiny

otrzęsiny

otrzęsiny
Było naprawdę dużo śmiechu…(t)

Otrzęsiny to zabawa przygotowywana przez klasy II dla klas I przed uroczystością pasowania na gimnazjalistę. Charakteryzują się licznymi zabawami, grami zespołowymi, konkursami oraz zabawnymi zadaniami, które wykonują „świeżo upieczeni” gimnazjaliści, by być przyjętymi do społeczności szkolnej. Wychowawcy klas pierwszych są również uczestnikami zabawy. Otrzęsiny organizuje SU, nauczyciele w-f, opiekunowie grup wiekowych, wychowawcy klas I i II, rodzice.”
Na 6 i 7 lekcji wszystkie klasy pierwsze Gimnazjum nr 27 na Morenie uczestniczyły w otrzęsinach. Za całą imprezę odpowiedzialni byli nauczyciele: Maciej Kazanowski, Małgorzata Leśniewicz, których wspomagali pozostali nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy klas- Justyna Zedlewska i Milena Banasiewicz (1a), p. Monika Lickiewicz (1b), Joanna Anolik (1c), Agnieszka Banasiak (1d), Samorząd Uczniowski oraz wicedyrektor ds. gimnazjum Joanna Adamkiewicz.
Animatorzy spotkania zaplanowali dziewięć konkurencji. W ocenie uczniów uczestnictwo wychowawców w zabawach jest świetnym pomysłem Widzą nauczycieli w nietypowych sytuacjach, gdy muszą oni zmagać się z tym samym zabawnym zadaniem co młodzież. Szczególnie podobały się takie konkurencje jak: rzucanie surowego jajka do chusty, rapowanie, przekłuwanie balonu z zasłoniętymi oczyma. Jedną z ostatnich konkurencji było głośne wyskandowanie hasła promującego szkołę. Atmosfera sportowej rywalizacji, skutecznie podgrzewana przez panią Małgorzatę Leśniewicz i wychowawców, stała się gorąca. W ogólnej punktacji zwyciężyła jednym punktem klasa 1c, wykrzykując hasło: „Numer 27 jest dla nas numerem jeden”. Klasy pozostałe osiągnęły satysfakcjonujące wyniki. W końcu w zabawie otrzęsinowej najistotniejsze jest wspólne wykonywanie zadań, integrowanie się na poziomie klasy, rocznika, całej szkoły.
Jeśli oddamy głos uczniom, usłyszymy: Otrzęsiny były bardzo udane, ponieważ każdy mógł wziąć w nich udział i się świetnie bawić. Było zabawnie, można było wziąć udział w wielu konkurencjach. Z pewnością nikomu się nie nudziło. Wszystkie konkurencje były fajne oraz pomysłowe. Cieszę się, że wzięłam w nich udział. Było super. Bardzo mi się podobało. Było naprawdę dużo śmiechu. To było bardzo ekscytujące wrażenie.
Otrzęsiny należą do rytuału szkolnego, który pozwala przyspieszyć proces adaptacji uczniów w nowym środowisku. Wszystko wskazuje na to, że tak się dzieje.
(g)