Tu wiele się dzieje!

szkola1

szkola1
Konkurs  poezji i pieśni                                           (fot. ZS nr 10)
szkola2
Zajęcia z policyjną foczką                                         (fot. ZS nr 10)

Na nudę z pewnością nie narzekają podopieczni Zespołu Szkół nr 10. Mnogość propozycji może zadziwić i zaciekawić każdego!
– Nasza szkoła jest zawsze otwarta na współpracę z różnymi instytucjami oraz organizatorami imprez promujących aktywność młodzieży i dorosłych – mówi Grażyna Wojciechowska, dyrektor ZS nr 10. – W naszej szkole bardzo duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo uczniów w szeroko pojętym znaczeniu. Już drugi rok z rzędu pani Anna Filipiak we współpracy z nauczycielką matematyki, panią Sabiną Sulimą realizuje w naszej szkole program POZDRO. W ubiegłym roku zgłosiło się do niego niezbyt wielu rodziców, obecnie, gdy przekonali się, jak wiele korzyści daje to dzieciom, przystąpiło znacznie więcej dzieci za zgodą rodziców. Wdrożenie tego programu uwzględniało również przeszkolenie wybranych pracowników szkoły w zakresie tworzenia i wdrażania polityki zdrowotnej na terenie naszej placówki.
Dodajmy, że program POZDRO to kompleksowe badania uczniów klas pierwszych gimnazjum, po których rodzice otrzymują raport o stanie zdrowia swojego dziecka, a jeśli u któregokolwiek ucznia wyniki budzą niepokój, jest on kierowany do odpowiednich specjalistów.
Zaangażowani i aktywni
– Nacisk kładziemy na ochronę środowiska – dodaje dyrektor. – Co roku otrzymujemy na uroczystej gali nagrody i dyplomy świadczące o dużym zaangażowaniu uczniów i nauczycieli ZS nr 10 w ochronę naszej planety. Każda akcja poprzedzona jest lekcją na temat zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas sprzątania. Poza tą coroczną akcją zbieramy elektrośmieci, baterie, makulaturę oraz od lat angażujemy się w pomoc osobom niepełnosprawnym w „akcjach zakrętkowych”. Ale poza dbaniem o środowisko, pamiętamy też o ludziach, którym trzeba pomóc. Angażujemy się w „Szlachetną paczkę”, w „Górę grosza”, pomagamy domom dziecka, psiakom w Ciapkowie i każdemu, kto pomocy potrzebuje. Aktywnie włączamy się w programy Sanepidu, realizujemy programy z zakresu profilaktyki.
A z okazji rocznicy odzyskania niepodległości nauczyciele bibliotekarze – Bożena Przedlacka i Janusz Skorupski – oraz Karolina Pop, wychowawczyni klasy 2, ze swoimi podopiecznymi przygotowali porywające za serce widowisko. Drugoklasiści pięknie i z przejęciem recytowali swoje kwestie, czym zasłużyli sobie na gorące oklaski nie tylko starszych kolegów, ale również zaproszonych wcześniej na uroczystość mieszkańców Karwin. Przedstawili widzom wiedzę o wybitnych, zasłużonych w walkach o niepodległość Polakach, pięknie odśpiewali pieśni patriotyczne i fantastycznie się zaprezentowali.
Polityka sukcesu
Ponadto, już dziesiąty rok z rzędu, ZS nr 10 organizuje Międzyszkolne Konkursy Wiedzy o Gdyni. Oferta jest zróżnicowana, by zapewnić sukces nie tylko uczniom zdolnym, ale również utalentowanym, a niekoniecznie szczególnie zdolnym. Co roku jest to około 12-13 konkursów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Mnóstwo dzieci, zazwyczaj ponad 100, otrzymuje nagrody, co niezwykle zachęca je do udziału.
– Poza tym, że sami realizujemy konkurs na tak wielką skalę, nasi uczniowie są przygotowywani do konkursów międzyszkolnych organizowanych przez inne placówki i osiągają sukcesy – mówi Grażyna Wojciechowska. – Jedne z ostatnich to np. pierwsze miejsce Zuzi Papiewskiej z klasy 2c w VIII Miejskim Konkursie Piosenki i Poezji Patriotycznej albo zwycięstwo w konkursie na legendę o gdyńskich rybach, w którym spośród 58 prac wyłoniono ścisłą 9-osobową czołówkę, gdzie znalazła się Paulina Dula z klasy 4d. To tylko ostatnie sukcesy. A mają ich nasze dzieci bardzo dużo. To też polityka szkoły – dzieci, które mają szansę sprawdzić się w sytuacjach nietypowych, skuteczniej uczą się radzić sobie w codziennym życiu niż te, które są nastawione tylko na średnią ocen.
Foczka uczy dzieci
Jak co roku maluchy przeszły szkolenie z zasad ruchu drogowego w akcji „Policyjna foczka uczy przepisów ruchu drogowego”. Każde takie szkolenie to nie tylko umiejętności zwiększające bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego, ale dodatkowo prezenty w postaci kamizelek odblaskowych, które dzieciaki noszą podczas wyjść poza teren szkoły.
– Wspaniałe są współpracujące z nami policjantki – zachwala pani dyrektor. – Prowadzą zajęcia ciekawie, utrzymując dyscyplinę i zapewniając dzieciom dobrą zabawę podczas tych lekcji. Dziękujemy im, pełni podziwu dla ich profesjonalizmu i zaangażowania.

(kod)