Ojczyzno ma

koncert

koncert
Koncert patriotyczny                                                                                 (fot. A. Zdobych)
Tradycyjnie już 11 listopada 2014 r. w kościele p. w. Św. Jadwigi Królowej w Gdyni Karwiny odbył się koncert w wykonaniu chóru Cantamus Reginae im. Andrzeja Bocheńskiego i chóru Symfonia, przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych pod dyrekcją Bogny Swiłło.
Słowo wstępne przygotowane przez Wiktorię Bocheńską było zachętą do wspólnej refleksji na temat „długiej drogi do zwycięstwa”. Chórzyści wyśpiewali „Cześć polskiej ziemi, cześć”. Przypomnieli w swoich utworach, że to po niej płynie Wisła, płynie, to ona zaczyna się od Bałtyku, to na niej tańczono mazura, to ona pamięta niejeden wrześniowy bój, to na nią padał deszcz, jesienny deszcz, to na niej rozkwitały pąki białych róż.
Tegoroczny koncert miał szczególny charakter. Poezja i fragmenty homilii księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego, wplecione w pieśni, nawiązywały bowiem do męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, którego 30. rocznicę zabójstwa obchodziliśmy w tym roku. To On w spokojnych i rzeczowych słowach bronił godności człowieka i narodu, wzywając, by „zło dobrem zwyciężać”!
Na koniec koncertu ks. proboszcz Marek Adamczyk, dziękując wszystkim, wyraził szczególne uznanie dla pani dyrygent B. Swiłło za przygotowanie chóru i całej oprawy koncertu. Podkreślił też, że św. Jadwiga królowa stanowi dla nas wzór mądrości i patriotyzmu.
Dziękujemy tym, którzy świętowali z nami, za liczne przybycie, za łzy wzruszenia, za wyrazy sympatii. Koncert pt. „Ojczyzno ma” odbył się wcześniej 9 listopada w kościele oo. franciszkanów w Gdyni. Wiele osób miało więc okazję wysłuchać go i przeżyć dwukrotnie. Dla upamiętnienia tak ważnych dla naszej Ojczyzny rocznic śmiało można zawtórować za słowami pieśni Adama Wiktorskiego, gdynianina z Orłowa: „Dzisiaj, Polsko, pamięć synów czcij”.
– Pragnących dzielić z nami radość śpiewania zapraszamy do naszego grona – zapraszają chórzyści. – Kontakt na stronie parafii: sw-jadwiga.pl w zakładce: Chór Cantamus Reginae.
Najbliższa planowana impreza to koncert kolęd, który odbędzie się 6 stycznia 2015 r., w święto Trzech Króli w kościele p. w. Św. Jadwigi Królowej o godz. 16.00.