Powstają nowe mieszkania

mieszkania

mieszkania
Gdańsk, w skali kraju, jest absolutnym liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych… Fot. t

Przy ul. Madalińskiego na gdańskim Chełmie powstaje osiedle mieszkaniowe budowane przez spółkę miejską – Gdańska Infrastruktura Społeczna. W lokalach mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 3 tys. 200 mkw. zamieszkają 84 gdańskie rodziny. Pierwsze 4 budynki wielorodzinne, budowane w systemie szeregowym, gotowe do zamieszkania będą już we wrześniu tego roku.
13 kwietnia na plac budowy powstającego osiedla z wizytą roboczą udali się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz jego zastępca Piotr Grzelak. Tego dnia na jednym z budynków zawisła wiecha.
Osiedle mieszkaniowe przy ul. Madalińskiego realizowane jest na działce o powierzchni 7 470 m2. W ramach całej inwestycji planowanych jest wykonanie 7 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, budowanych w systemie szeregowym, z których każdy posiadał będzie 12 mieszkań – łącznie powstaną 84 mieszkania. Każde z mieszkań posiadać będzie balkon, natomiast mieszkania zlokalizowane na parterze – wyjście na poziom terenu. Do lokali w nowo wybudowanych budynkach, oddawanych w standardzie „pod klucz”, wprowadzą się rodziny uprawnione do pomocy mieszkaniowej z zasobu gminy.
Budynki zostały zaprojektowane jako IV kondygnacyjne z kondygnacją podziemną, w której znajdować się będą komórki lokatorskie. W każdym budynku mieścić będą się: 1 mieszkanie jednopokojowe o powierzchni ~32 m2; 10 mieszkań dwupokojowych o powierzchni ~38 m2 i 1 mieszkanie trzypokojowe o powierzchni ~46 m2. Łączna powierzchnia użytkowa samych mieszkań w pojedynczym budynku wynosi: 462,7 m2, natomiast w całej inwestycji wyniesie około 3240 m2.
– Zadanie inwestycyjne podzielone zostało na 3 etapy realizowane w latach 2014-2018. W ramach I etapu już we wrześniu do użytkowania oddanych zostanie 48 mieszkań w 4 budynkach, natomiast do 2018 roku kolejnych 36 mieszkań – mówi prezes GIS Aleksandra Krzywosz.
Na terenie inwestycji powstanie 70 miejsc postojowych dla rowerów, w tym jedno zadaszone miejsce do postoju 42 rowerów, jak również 101 miejsc parkingowych dla samochodów. – Na terenie osiedla znajdzie się też rekreacyjna zieleń wypoczynkowa dostępna dla różnych grup wiekowych. Do dyspozycji mieszkańców będzie plac z urządzeniami rekreacyjnymi w formie siłowni na świeżym powietrzu oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci – zapowiada Krzywosz.
W ramach inwestycji zrealizowany zostanie kompletny układ komunikacyjny – chodniki wraz z drogami komunikacyjnymi wewnątrz osiedla oraz drogą dojazdową od ul. Madalińskiego. Prowadzone są także prace związane z wykonaniem uzbrojenia terenu, w tym między innymi kompletnego podziemnego zbiornika retencyjnego wód opadowych o łącznej objętości 41 m3.
Gdańsk jest, w skali kraju, absolutnym liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych. – Budową mieszkań komunalnych w naszym mieście zajmują się Towarzystwa Budownictwa Społecznego – GTBS i TBS Motława oraz spółka Gdańska Infrastruktura Społeczna. Nowe lokale pozyskujemy także w ramach programu „mieszkania za grunt”. W latach 2010-2014 z tych źródeł pozyskaliśmy 983 lokale mieszkalne – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Do końca tego roku – oprócz 4 budynków wielorodzinnych przy Madalińskiego – planowane jest także oddanie do użytku inwestycji realizowanych przez spółki GTBS i TBS „Motława”. – Obecnie obie spółki z dofinansowaniem Miasta i Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego realizują 4 budynki, położone przy ul. Człuchowskiej i Kolorowej. Łącznie w budynkach tych do końca tego roku powstanie 108 mieszkań dla gdańskich rodzin – informuje zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.
Koszt I etapu inwestycji realizowanej przy ul. Madalińskiego przez GIS (czyli 4 pierwszych budynków) to 7 mln 200 tys. zł. Szacunkowy koszt całej inwestycji to ok. 14 mln zł.
(TG)