Pomorski Kongres Obywatelski

kongres

kongres
Jakie są Wasze oczekiwania wobec życia na Pomorzu za 15 lat? W jaki sposób możecie sami zrealizować te wizje, jak może Wam w tym pomóc samorząd? Jak ma wyglądać nasza dzielnica Chełm? Na te pytania odpowiadać będą uczestnicy debat młodych, organizowanych przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Chrześcijańską Szkołą Montessori. Debaty odbywać się będą w marcu 2015 r. w siedmiu szkołach ponadgimnazjalnych w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim i Pucku.
W debatach wezmą uczniowie: ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim, ZSSiO w Gdańsku Żabiance, ZSO nr 2 w Gdańsku Osowie, XX LO w Gdańsku, Zespole Szkół Morskich w Gdańsku, VII LO w Gdańsku Chełmie oraz Liceum akademickim im. M. Płażyńskiego w Pucku. Młodzi będą zastanawiać się nad swoją przyszłością i teraźniejszością w pięciu obszarach: edukacji, rynku pracy, zdrowia, przestrzeni miasta oraz nowych technologii. Będą szukać odpowiedzi na pytania, jak będzie wyglądało ich kształcenie, praca, styl życia, przestrzeń życia, wykorzystanie nowych technologii w przyszłości i jak to wpłynie na relacje z innymi ludźmi? Co dziś im się podoba lub nie podoba w tych sferach i dlaczego? Jak można to zmienić korzystając z zasobów władzy lokalnej, a co można dać od siebie?
Intencją organizatorów jest zachęcenie młodych ludzi do podjęcia debaty o tym, co w wymienionych sferach jest dla nich ważne, na czym im zależy, jak chcieliby, aby rozwijało się Pomorze, by mogli powiedzieć „to moje miejsce na świecie, ja je współtworzę, ja o nim decyduję”.
Po zakończeniu debat w poszczególnych szkołach, odbędzie sie kolejna – na Politechnice Gdańskiej – w celu wspólnej rozmowy z przedstawicielami każdej debatującej szkoły, a także gośćmispecjalnymi. Podsumowanie całego procesu odbędzie się podczas VIII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego w trakcie sesji tematycznych, na których zostaną przedstawione wnioski z debat przez reprezentantów młodzieży. VIII Pomorski Kongres Obywatelski już po raz ósmy odbędzie się w Gdańsku na Politechnice Gdańskiej dnia 18 kwietnia 2015 r. Myślą przewodnią tegorocznego Kongresu jest „Jakość życia Pomorzan”. Szczegóły dostępne są na stronie: http://www.kongresobywatelski.pl/ Debaty młodych wokół Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego będą odbywać się przez cały rok i mają zaowocować realnym włączeniem młodych w sprawy regionu.
Debata w VII Liceum Ogólnokształcącym na Chełmie 26 marca o godzinie 12.

(tg)