Lokalni bohaterowie poszukiwani

osobowosc

osobowosc
Wojciech Spisak, ubiegłoroczny laureat                                                              (fot. arch.)

Nasza rada dzielnicy zachęca do zgłaszania kandydatur na osobowość Gdyni Dąbrowy za rok 2014. Konkurs ma na celu wyłonienie wybitnych mieszkańców naszej dzielnicy, którzy swoim działaniem pozytywnie się wyróżniają i mogą stanowić wzór do naśladowania dla innych.
Tytuł „Osobowości Roku 2014” zostanie wręczony podczas festynu rodzinnego „Niech żyją wakacje!” na Leśnej Polanie. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i kontakt do osoby nominowanej oraz w krótkim opisie umotywować kandydaturę. Wyboru dokona Rada Dzielnicy Dąbrowa. Zgłoszenia można przesyłać do 7 czerwca 2015 do biura Rady Dzielnicy.
Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji konkursu uhonorowany tytułem “Osobowość Roku 2013” został Wojciech Spisak – młody mieszkaniec naszej dzielnicy, a obecnie również jej radny. O przyznaniu tego wyróżnienia zdecydowała Rada Dzielnicy Dąbrowa, w uznaniu za bohaterską postawę nagrodzonego. Przede wszystkim doceniono bezinteresowne, ofiarne i profesjonalne działanie przy udzielaniu pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia ludzi po katastrofie drogowej, kiedy to ciężarówka jadąca z nadmierną prędkością z Estakady Kwiatkowskiego staranowała trolejbus na ul. Morskiej, niszcząc także jadący za nim bus. Zginęły dwie osoby, a dziesięć zostało rannych.
Świadkami wypadku były osoby, które nie straciły głowy i nie zastanawiając się długo, ruszyły na pomoc poszkodowanym. Jednym z tych cichych bohaterów tamtych wydarzeń był właśnie 20-letni wówczas Wojciech Spisak. Bez chwili wahania włączył się do akcji ratowniczej. W pobliżu znalazł się przypadkowo. W chwili wypadku wracał właśnie do domu po nieudanym podejściu do egzaminu na prawo jazdy. Gdy zobaczył, co się stało przy Estakadzie, od razu ruszył na pomoc. Jako, że od najmłodszych lat jest harcerzem, więc dobrze zna techniki udzielania pierwszej pomocy.
– Nie zastanawiałem długo, to był impuls – stwierdził. – Na miejscu liczyła się każda para rąk.
Prowadził reanimację, co zarejestrowała kamera monitoringu miejskiego. Do czasu przybycia karetek zajmował się najciężej rannymi, potem pomagał opatrywać osoby mniej poszkodowane.
Jego działania zostały docenione zaraz po akcji przez Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni. A następnie dokonania skromnego gdynianina wyróżniła właśnie Rada Dzielnicy Dąbrowa. W uzasadnieniu radni zaznaczyli, że doceniają całokształt dokonań pana Spisaka, w tym także nieustanne zainteresowanie sprawami dzielnicy, nieocenioną pomoc w roli wolontariusza podczas organizowanych wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz edukacyjnych, w które włącza się na co dzień.
A kto okaże się tegorocznym zwycięzcą? Przekonamy się niebawem!
(kod)