Ku pamięci pani prezydent

cmentarz

cmentarz
Dzieci posprzątały nagrobek patronki szkoły                                                    (fot. ZS nr 14)
Na niecodzienny pomysł uczczenia pamięci patronki wpadli uczniowie Zespołu Szkół nr 14.
Razem z dyrektorem szkoły, Krzysztofem Jankowskim i radną dzielnicy, Joanną Karcz udali się na Cmentarz Witomiński w celu uporządkowania nagrobka Franciszki Cegielskiej – prezydent Gdyni i patronki szkoły.
Przypomnieć należy, że obecny rok w naszym mieście został ogłoszony Rokiem Franciszki Cegielskiej. Decyzję taką podjęli gdyńscy radni.
– Mija 15 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej. Przez ten czas urodziły się kolejne pokolenia gdynian, które mogą już nie pamiętać byłej prezydent – argumentowała wiceprzewodnicząca gdyńskiej rady Joanna Zielińska. – Warto zatem przybliżyć tę postać.
Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia uczniów i pedagogów z Zespołu Szkół nr 14. Zmarła prezydent Gdyni została bowiem jakiś czas temu patronką tejże placówki. Dlatego młodzież i nauczyciele oraz członkowie lokalnej społeczności ochoczo włączają się do akcji. Kulminacja obchodów przypadnie na październik tego roku, kiedy przypada rocznica przedwczesnej śmierci Franciszki Cegielskiej.
– Franciszkę Cegielską zaliczamy do grona osób, które w Gdyni miały odwagę realizować marzenia – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Wspominając wielkie dzieło odbudowy samorządu, przywrócenie dumy gdynian myślimy właśnie o niej. Mówimy, iż odeszła pokonana przez chorobę, ale fakt, że dziś chcemy Frankę upamiętnić w wyjątkowy sposób świadczy o tym, że to ona pokonała chorobę i przeszła do historii zapisana w naszych sercach. Naszym wspólnym zadaniem jest to, by wspomnienie przechodziło na kolejne pokolenia, które budując w przyszłości piękną Gdynię, będą pamiętać tę wielką, szczególną i niezwykłą postać.

(kod)